Rihanna stod på scen i Globen

Publicerad 2011-11-02 08:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det var på måndagskvällen som superstjärnan Rihanna ställde in sin konsert i Malmö strax innan hon skulle stå på scen. Besvikna fanns fick vända i dörren och in i det sista var det oklart om hon skulle kunna genomföra konserten i det utsålda Globen dagen efter.

Det kunde hon, men med en läkare stand by bakom scenen. Exakt vad Rihanna drabbades av är oklart, men enligt konsertarrangören Live Nation rör det sig om en "rejäl utmattning", skriver Aftonbladet.

Inte heller onsdagskvällens utsålda Globenkonsert verkar vara i fara.

Rihanna lugnade publiken:

– Tack så mycket Stockholm, jag älskar er så mycket och längtar efter att få se er igen.

Rihanna skulle ursprungligen göra två Sverigekonserter, men trycket var så hårt att turnén utökades med en extrakonsert i Globen. Samtliga tre konserter var utsålda.

Rihanna släppte albumet "Loud" förra året. Den 21 november släpps nya skivan "Talk that talk".

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer