Eurovision Song Contest 2011

Saade höll för favorittrycket

Publicerad 2011-03-12 22:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Eric Saades glaskross och Michael Jacksoninspirerade koreografi tog honom hela vägen till Eurovision Song Contest. Det var rafflande ända in i slutsekunderna av Melodifestivalen på lördagskvällen, men när folkets sista röster lästs upp stod det klart att Saade var favorit både hos juryn och tittarna.

De tio bidragen som kvalificerat sig från deltävlingarna var en ganska disparat samling låtar; med allt från nykomlingen Sara Vargas finstämda vispop till dansbandsrockabilly från The Playtones och veteranen Linda Bengtzings energiska schlager. Men när rösterna räknats stod tävlingens yngsta deltagare Eric Saade som solklar vinnare i ett fullsatt och kokande Globen. Det var en svettig och lycklig Saade som mötte journalisterna efter att ha framfört vinnarlåten inför en jublande publik.

– Jag är jävligt snurrig, det är sjukt konstigt att det blev jag!

Under veckan har Saade sagt sig vara nervös och känna sig pressad inför finalen.

– Jag visste att jag skulle göra ett svårt nummer som kunde gå lite hursomhelst. Men när jag väl klev upp på scenen var jag rätt lugn.

För första gången stod en utländsk jury för hälften av poängen i omröstningen, för att öka Sveriges chanser i Eurovision Song Contest i maj. När juryrösterna räknats skilde bara två poäng mellan storfavoriterna Danny och Eric Saade, och det blev till slut folkets smak som avgjorde. Saade vann med 193 poäng mot Dannys 149.

– Jag ville egentligen sitta bredvid Danny när rösterna lästes upp. Han är fantastisk, och har varit ett stort stöd för mig. Jag hejade på honom hela vägen, och vi gick fram och tillbaka mellan varandras loger hela tiden och sade ”bara kör!”.

Danny Saucedo såg inte heller särskilt ledsen ut efter nederlaget.

– Resultatet kändes givet, man hörde stödet Eric hade bland publiken, och det var ganska lätt att översätta det till svenska folket. Han är en värdig vinnare.

Hur ska du trösta dig ikväll?

– Jag behöver inte trösta mig, jag fick en andraplats som är en strålande placering i Melodfestivalen. Då slipper man allt annat. Som att gå upp klockan nio imorgon bitti, jag tänkte sova längre. Det är ganska mycket jobb som väntar för Eric, och jag önskar honom lycka till.

Eric Saade får nu packa väskan och resa till Eurovision Song Contest i Düsseldorf, där han först måste kvala i en semifinal för att förhoppningsvis stå på finalscenen den 14 maj.

– Jag skulle vilja åka dit redan imorgon, jag är ett sådant kontrollfreak! Jag skulle vilja kolla hur det ser ut.

Ska glasrutorna åka med till Tyskland?

– Jag hoppas det. Jag tänker krossa, bokstavligt talat.

Tävlingsproducenten Christer Björkman var också nöjd efter finalen.

– Det känns fantastiskt bra av flera skäl. Den förväntade, uppblåsta duellen blev av, och  både Eric Saade och Danny levererade. Vi fick spänningen ända in i kaklet. Och i slutändan blev det den låten som både Sverige och Europa hade som etta, det kan inte bli skönare. Saade fick röster från samtliga jurygrupper vilket bådar jättegott inför finalen. Både öst, väst och Medelhavet gillar honom.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto:Scanpix

Bröt ut vid midnatt. I stort sett all busstrafik i Stockholms innerstad, Södertälje, Solna/Sundbyberg, Sollentuna och Umeå ställs in.

Så drabbas du av strejken. Lista på alla linjerna som påverkas. 7 2 tweets 5 rekommendationer 0 rekommendationer

Ny lag otillräcklig. 617 fall av sexuell grooming har polisanmälts, men bara fem fall har lett till en fällande dom. Det visar en kartläggning gjord av Brå.

Camilla, 13: Jag har lärt mig att aldrig lämna ut uppgifter om mig själv.

 
Foto:Ewen MacAskill/The Guardian/Reuters

Uppger isländska tidningen Fréttablaðið. Edward Snowden har lagt ut en trevare om politisk asyl på Island, via Wikileaks talesperson i landet.

FBI: Övervakningen stoppade attentat mot börsen i New York.

Edward Snowdens pappa: Släpp inte mer information. 3 1 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

MI5 spionerade på allierade. Senaste uppgifterna från Snowden. 11 6 tweets 5 rekommendationer 0 rekommendationer

premium Visslaren huvudvärk för Kina. Men kan vara en värdefull källa.

Det har Facebook lämnat ut. Redovisar uppgifter efter skandal. 9 0 tweets 9 rekommendationer 0 rekommendationer

14-procentigt i butik. Matlagningsvin klassat som alkoholhaltigt preparat ska vara saltat och pepprat på ett sådant sätt att det är odrickbart.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: