”Skitnödighet” och ”Downs syndrom i rösten”. Så recenseras Takidas nya album i musiktidningen Gaffa, som avrundar recensionen med att ställa frågan: hur många år får man för överlagt mord i Sverige? Formuleringen har fått bandet att göra en polisanmälan.
Gaffa-skribenten Chris Lindahl var uppenbarligen på sitt allra mest kritiska humör när han gav sig i kast med att recensera Takidas nya album ”The burning heart”.
”Det räcker med ett fåtal av dessa låtar för att du ska börja vässa rakbladet”, står att läsa. Efter att ha jämfört bandets tråkighetsnivå med Ikeas bokhylla Billy avrundar han sin text med följande omdöme om sångaren Robert Pettersson och Takida som helhet:
”Ibland varierar han sig genom att slänga in en dos skitnödighet eller Downs syndrom i rösten och det är då man på riktigt börjar fundera över hur många år man behöver sitta inne för överlagt mord i Sverige.”
Recensionen fick Takida att göra en polisanmälan.
– Egentligen så är det ju en hotbild vi anmäler, säger Robert Pettersson till Göteborgs-Posten.
– Vi får mycket skit annars men nu har det gått överstyr. Nu måste vi sätta ner foten och statuera ett exempel. Inte bara för vår skull utan även för andra band. Folk kan inte skriva och bete sig hur som helst. Det han har gjort nu är ju olagligt och då måste man faktiskt säga ifrån, fortsätter Takida-sångaren.
Den version av recensionen som finns på Gaffas hemsida är utan den avslutande meningen om mord. Tidningens ansvarige utgivare Per Lundberg säger till GP att han står bakom recensionen och inte vet varför den har ändrats på webbsidan.
– Jag har nog läst värre saker än det här, men människor reagerar ju olika, säger Lundberg.
Takida, från Ånge, har länge varit kommersiellt framgångsrika såval i Sverige som utomlands. Deras största hit, Curly Sue, låg i tio veckor högst på Trackslistan i P3. Men under hela sin karriär har de haft svårt att vinna kritikernas kärlek.