Eurovision Song Contest 2010

Trio leder Melodifestivalen

Uppdaterad 2010-02-06 12:00. Publicerad 2009-11-10 11:28

Foto: Paul Hansen

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer och Dolph Lundgren kommer att leda Melodifestivalen 2010. Den otippade programledartrion presenterades på en presskonferens på tisdagen. Dolph Lundgren, internationell actionhjälte, erkände att han till en början var förvånad över erbjudandet.

- Jag kollade upp Melodifestivalen och insåg att det var en stor grej här i Sverige. Det har varit lite frustrerande att ha hela sin karriär utanför Sverige så det känns roligt att vara på hemmaplan för ett tag, säger Dolph Lundgren till DN.se.

Han poängterade trions olika personligheter, men hoppades samtidigt att rollerna kommer att förändras:

- Vi ska försöka hitta nya och överraskande roller. Jag kanske ska dansa, spexa och vara rolig. Hon är till exempel bra på karate, säger Dolph Lundgren och pekar på Christine Meltzer.

Komikern och programledaren Christine Meltzer är annars kanske mest känd för sina imitationer av drottning Silvia i humorprogrammet "Hey Baberiba!".

- När jag fick frågan om Melodifestivalen visste jag inte om tanken var att jag skulle sjunga eller spela upp en sketch. Men jag kände direkt yes, det här vill jag göra, säger Christine Meltzer och skrattar.

Måns Zelmerlöw har sedan tidigare erfarenhet av Melodifestivalen då han har tävlat med låtarna "Hope & Glory" och "Cara Mia". Men han verkade nöjd med att i år stå på scenen utan vinstmöjlighet:

- Jag har letat efter en utmaning som kan utveckla mig som programledare.

En komiker, en musiker, en skådespelare. Kommer det gå att samarbeta?

- Vi kommer att lära känna varandra så bra att det inte ska vara något problem, menar Dolph Lundgren.

Läs mer: Darin joker i Melodifestivalen

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.