Trummisen Thomas Mera Gartz är död

Publicerad 2012-05-02 09:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Thomas Mera Gartz, trummis i legendariska proggbandet Träd, Gräs och Stenar, är död. Han avled på sjukhus på söndagen efter att hastigt ha insjuknat dagen före, skriver Aftonbladet och Svenska Dagbladet.

Thomas Mera Gartz var med och bildade det inflytelserika bandet 1969. Han var aktiv musiker in i det sista och hade ett antal spelningar med Träd, Gräs och Stenar inbokade i sommar.

Thomas Mera Gartz blev 68 år.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Nattklubbsgäster kan se in på damtoa

Hård kritik. En nattklubb i Skottlands största stad, Glasgow, har installerat spegelglas på damernas toalett. Betalande gäster får ta sig en titt. 48 5 tweets 43 rekommendationer

Långa straff för dejtingliga

Män drogades på dejtingsajter. Två kvinnor och två män dömdes.

Dejtingliga drogade och rånade. Så gick det till.

Foto: Scanpix

Extremist sköt ihjäl sig själv vid altaret

Besökare flydde från katedralen. En känd högerextremist sköt sig själv i huvudet vid altaret i Notre-Dame i Paris under tisdagen. 7 0 tweets 7 rekommendationer