I helgen får 110 000 svenskar möjlighet att se en av årets mest uppmärksammade scenbyggen när U2 ger två konserter på Ullevi i Göteborg. Rockbandet ger den första konserten i Sverige i morgon fredag och kommer till evenemanget med privatplan från södra Frankrike där de har sin bas.
Delar av rockbandets nya kloliknande scen anlände däremot till Göteborg redan förra helgen eftersom den spindellika konstruktionen tar så lång tid att bygga upp. Scenbygget väger 390 ton. Bara ljud- och bildutrustningen väger 150 ton.
U2 använder tre likadana scener under turnén för att försäkra sig om att de byggs klart i tid.
– Det här är den största produktionen som någonsin turnerat. Det är extremt, säger Tor Nielsen, ansvarig för konserterna i Sverige.
– Människor som går på den här typen av konserter är inte alltid bandens största fans. De vill ha en visuellt häftig upplevelse lika mycket som en musikalisk. Det är viktigt att det blir spektakulärt.
U2:s scen är öppen åt alla håll vilket gör att antalet besökare kan ökas med 20 procent på vissa arenor. På Ullevi är det dock så låga läktare på kortsidorna att effekten inte blir lika dramatisk. Men scenbygget är inte så revolutionerande som många påstår.
– Rod Stewart använde en öppen scen på Ullevi redan 1996, säger Nielsen.
– Det mest revolutionerande med scenen förutom storleken är faktiskt de stora runda bildskärmarna som sitter mitt i allt. Det har aldrig förekommit tidigare.
Inkomsterna från U2:s turné kan bli 3,3 miljarder kronor enligt Billboard. Kostnaderna tros bli 750 miljoner.
Protester efter bandets konsert i Belfast i veckan gjorde att delar av scenen blev försenade till Göteborg. Boende nära konsertarenan Croke Park protesterade mot att U2 monterade ned och transporterade utrustning dygnet runt.
Enligt Belfast Telegraph hotades demonstranterna med juridiska åtgärder om protesterna ledde till inställda konserter och ekonomiska förluster för U2 och konsertarrangören Live Nation Global Touring.
– Det måste inte vara så här stort, säger Tor Nielsen. Jag tror inte att fler truckar betyder större attraktionsvärde. Titta på Bruce Springsteen och AC/DC som hade ganska enkla scenbyggen i år men som ändå lyckades vara spektakulära.
Senare i augusti anländer även Madonna till Sverige.
– Det har aldrig varit ett större intresse för arenakonserter, säger Nielsen. Vi såg en dipp 2001 och 2002 efter 11 september, men sedan dess har det bara blivit allt- mer populärt. Det har aldrig sålts så många arenakonsertbiljetter i Sverige så snabbt som i år.
U2 är kända för att engagera sig i klimatfrågor. För ett år sedan förklarade rockbandets sångare Bono att han ”bad en bön” för att ”vi blir bättre på miljötänkande”. Men nu får han kritik av den brittiska miljöorganisationen Carbonfootprint som räknat ut att U2 använder så mycket koldioxid under sin turné i år att de måste plantera 20 118 träd för att uppväga de negativa effekterna.
– U2:s 44 konserter i år motsvarar ett lika stort koldioxidutsläpp som om rockbandet reste med passagerarplan till Mars, säger påtryckningsgruppens talesperson Helen Roberts till Belfast Telegraph.
– Sedan måste du lägga till koldioxidutsläppen för lika många konserter nästa år.
Enligt Guardian skulle U2 kunna minska utsläppen med 75 procent om de senare i höst valde att transportera scenutrustningen från Europa till USA med båt i stället för flyg.
Tor Nielsen förutspår att U2 i framtiden ”blir tvungna” att turnera mer miljövänligt. Men han tror inte att tåg eller båt är ett alternativt sätt att transportera scenutrustning och musiker.
– Det tar för lång tid. Det skulle bli fruktansvärt dyrt.