Uppsala reggaefestival kan flytta

Publicerad 2011-08-16 11:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Årets upplaga av Uppsala reggaefestival lockade betydligt färre besökare än 2010. Festivalen går med förlust och arrangörerna funderar nu på att lämna Uppsala.

– Vi har haft diskussioner med 3-4 kommuner, både mindre och större. Två av dem har faktiskt kontaktat oss själva, säger festivalchefen Yared Tekeste till Sveriges Radios "Mitt i musiken".

Förra året kom 15 000 personer till festivalen, vilket ska jämföras med årets publiksiffra som uppgick till 9 000.

Ulrika Nisser är evenemangschef på Uppsala tourism. Hon menar att festivalen genererar stora pengar för näringslivet i Uppsala och anser att kommunen borde stödja festivalen för att se till att den inte flyttar. Enligt kommunens egna beräkningar spenderar besökarna mellan 10 och 15 miljoner kronor under festivalen.

– Det är inte helt omöjligt att kommunen kan ge mer stöd, men jag kan inte säga ja eller nej till det här och nu. Det måste beredas i kommunen, säger kommunalrådet Mohamad Hassan (FP) till "Mitt i musiken".

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer