Eurovision Song Contest 2010

Visste du det här om Melodifestivalen?

Uppdaterad 2010-02-06 11:56. Publicerad 2010-01-31 12:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Flest bidrag har låtskrivaren Bobby Ljunggren fått med: 38 stycken. Inte långt efter är Thomas G:son och Ingela ”Pling” Forsman. De flitiga skickar ofta låtar även till andra länders tävlingar, Thomas G:son har vunnit i Spanien och Norge.

Flest vinnarlåtar i Melodifestivalen har skrivits av Lasse Holm (5), Åke Gerhard och Bobby Ljunggren (4) och Ingela ”Pling” Forsman (3).

Allmänheten kunde skicka bidrag till Melodifestivalen allra första gången 1961. Fler än 800 bidrag kom in. Urvalsmetoden varierade sedan över åren. För tio år sedan kom 1.400 bidrag in. I år var det mer än dubbelt så många: 2.860.

Urvalsprocessen har fått kritik, bland annat för att valet av jokrar helt avgörs av festivalens artistansvarige Christer Björkman. Musikförlagen har också anklagats för att sålla bort allmänhetens inskickade bidrag och hellre välja sina egna.

Mesta artisterna är Ann-Louise Hanson (som deltagit 13 gånger), Östen Warnebring (11 gånger), Kikki Danielsson (9), Gunnar Wiklund och Sylvia Vrethammar (8), Marie Bergman, Tommy Körberg och Svante Thuresson (7).

Svensk debut i Eurovision song contest (ESC) gjorde Alice Babs 1958 då hon iklädd folkdräkt tävlade för Sverige med ”Lilla stjärna”. Det var tredje året evenemanget -arrangerades.

14 länder deltog första året i Eurovision song contest (1956). 30 år senare deltog 20 länder. Rekordet är 47 deltagande länder (2007). I år deltar 43 länder.

Svenska vinnare i ESC är Abba med ”Waterloo” 1974, Herreys med ”Diggi-loo diggi-ley” 1984, Carola med ”Fångad av en stormvind” 1991 och Charlotte Nilsson (numera Perrelli) med ”Take me to your -heaven” 1999.

Inställd har den svenska tävlingen blivit tre gånger:  1964 på grund av artiststrejk, 1970 som protest mot att fyra länder fick dela på förstaplatsen året innan samt 1976, då många ansåg att tävlingen var alltför kommersiell.

Svenska som obligatoriskt sångspråk avskaffades 2001 i den svenska Melodifestivalen. Numera sjungs de flesta svenska bidragen på engelska. 1999 blev det i den internationella finalen fritt att sjunga på vilket språk som helst.

Levande orkester användes sista gången i Melodifestivalen år 2000. Därefter har musiken varit förinspelad. Det enda som framförs live är sången, men det är enligt reglerna även tillåtet att använda färdiginspelad bakgrundskör.

Webbjokern är ny för i år. Till den skickades 246 bidrag in med tillhörande video. Svenska folket röstade på nätet fram vinnaren, Mia Terngård och -Stefan Leberts ”Come and get me now”.

Europeiska juryn får allt mer makt för att man ska få fram en mer konkurrenskraftig vinnare. I år har de utländska jurygrupperna utökats till sex av totalt elva. De svenska jurygrupperna finns i Stockholm, Malmö, Göteborg, Umeå och Luleå.

Männen är i majoritet. Av årets 69 textförfattare och kompositörer är 59 män och 10 kvinnor. Artisterna framför kameran är i 41 fall män och 24 är kvinnor. Bland årets medverkande är 24 debutanter.

Svensk tv började sända Euro-vision song contest 1959. Den svenska festivalen toppar listan över mest sedda teveprogram. Svenska finalen i fjol sågs av runt 3,5 miljoner tittare, och drygt 3 miljoner brukar se varje deltävling.

Deltävlingarna startar i år den 6 februari i Örnsköldsvik och går vidare till Sandviken den 13 februari, Göteborg den 20 februari och Malmö den 27 februari. Andra chansen hålls i Örebro den 6 mars och finalen i Stockholm den 13 mars. Eurovisionsfinalen äger rum i Oslo med -semifinaler den 25 och 27 och final den 29 maj.


Källor: SVT och Wikipedia

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.