Nedläggning hotar studenttidningar

Publicerat 2009-03-02 10:03

studenttidningar660

De anrika studenttidningarna riskerar att hamna i kläm när regeringen slopar kårobligatoriet och ersätter det med ett lågt bidrag nästa år.

Gaudeamus och Lundagård är två av de största och mest traditionstyngda studenttidningarna, med 30.000 respektive 25.000 i upplaga. Efter regeringens förslag om att slopa kårobligatoriet – att alla som studerar måste betala en avgift till sin studentkår - befarar kårledarna att tidningarna får svårt att överleva ekonomiskt.
Stockholms studentkår har i dag en budget på 18 miljoner per år, av detta går mellan 2 och 3 miljoner till Gaudeamus.

Med regeringens förslag blir bidraget till kårverksamheten 3,6 miljoner kronor totalt, enligt Gardar Björnsson, ordförande i Stockholms universitets studentkår.

- Vi tappar fem sjättedelar av våra intäkter. I våra mest optimistiska kalkyler får vi in 4 miljoner i frivilliga kåravgifter, säger han.
 

I bästa fall blir alltså kårens intäkter halverade.
För Gaudeamus finns enligt Gardar Björnsson två alternativ, antingen att fullt ut kommersialiseras och helt leva på annonser och prenumerationer, eller att Stockholms universitet tar över finanseringen.
 

- Men eftersom det är en så extremt snabb omställningsprocess så skulle jag ändå säga att tidningen är i fara, säger Gardar Björnsson.
 

En färsk läsarundersökning visar att 18.500 av de 30.000 studenterna som får tidningen i Stockholm läser den aktivt.

Gaudeamus chefredaktör Amalthea Sandahl säger att tidningen känner av krisstämningen.
 

- Det är redan stor press på oss att jaga annonsörer, konkurrensen om studenternas uppmärksamhet är stor i Stockholm, det finns så många kanaler. Vi vet inte hur mycket mer annonser vi kan få in och jag vet inte om jag vill jobba på en tidning som går runt enbart på annonser, säger hon.
 

Amalthea Sandahl tror att tidningens innehåll i så fall skulle styras mycket mer av annonsörernas krav.

- Vi skriver till exempel på kultursidorna om små, lokala Stockholmsband som inte är så kända. De stora grejerna står det om i alla andra tidningar, men det är sådant som annonsörerna vill synas med. Vi har också en viktig granskande funktion, mot kåren och universitetet, hur pengarna används. Vi har även skrivit om studenter som blivit diskriminerade, jag tror inte att det är material som annonsörerna letar efter, säger Amalthea Sandahl.
 

Eva Frisendahl, vice ordförande i Lunds universitets studentkårer, är av liknande skäl orolig för Lundagård, Sveriges äldsta studenttidning.
 

- Vi tror inte att tidningen blir det mest prioriterade när kårerna behöver skära ner verksamheten, vilket man kommer att behöva göra, mycket, säger hon.
 

I dag betalas hela tidningens distribution genom ”presstödet” från studenternas kåravgifter.
Eva Frisendahl pekar också på Lundagårds kulturhistoriska värde.

- Många av Sveriges stora journalister och författare började på Lundagård, den är en del av Kultursverige.
 

Enligt Frisendahl borde bidraget när den obligatoriska kåravgiften tas bort nästa år ligga minst i nivå med det som utredningen föreslog, 310 kronor per student och år. Regeringen bantade överraskande det förslaget till 105 kronor.
I dag är den genomsnittliga kåravgiften 500 kronor per år.
 

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Veckans filmer 19/3

Michael Nyqvist och Izabella Scorupco i "Änglavakt". Foto: Johan Paulin Michael Nyqvist och Izabella Scorupco i "Änglavakt".

Entonigt och sentimentalt

Betyg 2 Filmen drabbas av sin till bristningsgränsen ansträngda och senti- mentala konstruktion, skriver Eva af Geijerstam. "Änglavakt". 15

Intervju med Michael Nyqvist: "Änglavakt” är en modig film. 10

"En profet".

Betyg 4 "En profet". Prisat franskt idédrama om över- levandets pris. 10

"Familia".

Betyg 3 "Familia". Laddat åter- besök hos familjen Barrientos i Peru.

Betyg 2 "Armored". Slätstrukna bovar i fejkrån faller på eget grepp.

Betyg 1 "From Paris with love". Larvig action om spion. 10

Moderna klassiker

Moderna klassiker

DN:s musikkritiker Martin Nyström har värvat ett 20-tal svenska musiker, dj:s och electroartister att tolka klassiska mästerverk. Exklusivt på DN.se! 12

Kentros/Petersson:

Kentros/Petersson: ”Vi vill återskapa effekten som Vivaldis musik hade som ny". 3

Electronicaartisten Anders Ilar:

Electronicaartisten Anders Ilar: "Jag tar Chopin in i ett nytt årtusende." 5

Lyssna. Vivaldis "Vintern".

Lyssna. "Nocturne op15 nr2"

DN på Facebook. "DN:s 25 klassiska mästerverk och remixer".

Den interaktiva underhållningen

"Icy tower" är det första svenska Facebookspelet, men långt ifrån det sista. "Icy tower" är det första svenska Facebookspelet, men långt ifrån det sista.

Facebook framtiden för spelbranschen

"Alla spel kommer att bli sociala". I kölvattnet efter Facebooksuccén ”Farmville” riktar sig flera svenska spelutvecklare mot sociala nätverk. 36

Interaktiv bioskräck. Med ny teknik påverkar publiken handlingen. 35

Tv möter Twitter. "Idol"-skaparen satsar på realitykommunikation.

Har du prövat Facebookspelet "Farmville"?

Se resultat

Topp tre med Maria Schottenius (21/3)

KONST 1. Under organbeskjutning Vilket tryck! Lee Lozano, New York-konstnär på 60-talet och i dag utställd på Moderna museet i Stockholm, var i Sverige obegripligt bortglömd, tills nu.

Guldspadar utdelade för gott gräv

Rättsövergrepp, KGB-kontakter och kommunalt fiffel – men också plågade grisar. De prisade ämnena var skiftande när Föreningen Grävande Journalister delade ut de prestigefyllda guldspadarna. Läs artikeln

Film & TV

Rapace hyllas i USA

Tunga filmkritiker gör tummen upp. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären.

I stället för att gå till kyrkan i dag kan man gå till Moderna museet och få sig en helvetespredikan

Veckans topp tre med Maria Schottenius

Boklistan vecka 11.

Boklistan vecka 11. Topplistan innehåller böcker utkomna efter den 1 december. Förra veckans placering inom parentes.

Sångaren Alex Chilton död.

Sångaren Alex Chilton död. Mannen bakom bandet "Big Star" blev 59 år. 20

”Museum är liv på burk.”

”Museum är liv på burk.” Möt Exhibitionisten-bloggaren Emi Gunér. 13

Gör långfilm.

Gör långfilm. Medieprofil- en Alex Schulman skriver manus åt SF med kompisen Sigge Eklund. 12

Nyheter från Förstasidan

Hundratals flyr isländsk vulkan Foto: APTN

Hundratals flyr isländsk vulkan

500 människor har lämnat sina hem. ”Askan kan förgifta marken och döda boskapen”, säger isländska Steina Valdimarsdóttir till DN.se. 7

Hanna anklagade sin pappa för sexövergrepp – nu åtalas hon

Unikt mål. Fadern dömdes först till fem års fängelse, men polisen upptäckte senare flera fel i dotterns berättelse.

Åklagaren: Har aldrig hört talas om ett liknande fall.

”Obama har rösterna för vårdreform” Foto: Pablo Martinez Monsivais / AP

”Obama har rösterna för vårdreform”

Omröstning på söndagen. Enligt flera demokrater är det i praktiken klart. Men presidenten avvaktar. 37

SM-final i bandy

Jesper Eriksson spelar i tröja 75 för att hedra vännens minne. Foto: Jonas Lindkvist Jesper Eriksson spelar i tröja 75 för att hedra vännens minne.

”Vi ska ta guldet för Pers skull”

Hammarby bandy hade bänkat sig för avslutningsmiddag. Men en stol stod tom. Efter förrätten kom det overkliga beskedet: Per Svensson hade omkommit i en trafikolycka. Läs artikeln.

”Vi har väntat på det i 50 år” Foto: Bildbyrån

”Vi har väntat på det i 50 år”

Bollnäs Andreas Westh har tre VM-guld. Nu har han chansen att ta sitt första SM-guld i bandy.

Therese van der Meulen tar hand om tapirerna Julius och Kristin på Kolmårdens djurpark i sommar. Foto: Christine Olsson Therese van der Meulen tar hand om tapirerna Julius och Kristin på Kolmårdens djurpark i sommar.

Så hittar du sommarjobb

Ljusa utsikter – extra många jobb hos kommunerna.  Tänk brett när du letar jobb och låt så många som möjligt få veta att du letar.

”Djuren är okomplicerade.” Therese van der Meulen, 19, har fått sitt drömjobb.

Det här ska du tänka på. Kollektivavtal, anställningsbevis och semesterersättning. 1

Hälsa

Så räddar du ditt sexliv

Övervikt viktig orsak. En stor del av sexlivet, för både män och kvinnor, hänger på testosteronet.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 18

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet