Kulturens entreprenörer

Nicotext gör boken till accessoar

Publicerad 2005-08-08 08:39

"Om någon annan har gjort det så kan vi också", säger Fredrik Colting och Carl-Johan Gadd.

Laura Leyshon "Om någon annan har gjort det så kan vi också", säger Fredrik Colting och Carl-Johan Gadd.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Två glada killar från Borås säljer böcker som accessoarer och det går hur bra som helst. Nicotext har hittat en egen nisch i den svåra förlagsvärlden.

35.000 exemplar sålda av första boken, filial i USA och rättigheter sålda till en mängd andra länder. När andra småförlag hankar sig fram på kulturbidrag och ideellt arbete glider Boråsbaserade Nicotext gnisselfritt mot lönsamhet och internationella marknader. De gör livstilsböcker för unga - snygga, skojiga och lättsamma böcker som attraherar helt andra köpare än den kulturbärande medelålders medelklassen. En snuskig variant av "Mina vänner", till exempel, eller "Bla, bla, bla - 600 otroligt onödiga fakta".

har med sig när man går och fikar. Jag ser dem som produkter eller accessoarer, säger Fredrik Colting, förläggare och delägare i Nictoext.

Det låter väldigt uttänkt, smart nischat för att nå ett kundsegment som normalt inte är några storkonsumenter av böcker. Men det roliga med Nicotext är att förlaget uppstod mest av en slump. Två gamla barndomskompisar, Fredrik Colting och Carl-Johan Gadd, som inte riktigt visste vad de skulle göra med livet fick för sig att det vore kul att göra en bok med coola filmcitat. De lyckades skrapa ihop 20 000 till tryckkostnader, sammanställde och formgav boken själva och tänkte att det får bli som det blir.

- Det var en rolig idé och vi tänkte att går det åt skogen så har vi presenter åt alla släktingar i flera år framöver.

Men det blev inga högar kvar i källaren. Tvärtom, de första tusen exemplaren sålde snabbt slut. Nu har det gått två år, "Nicos filmreplikbok" har sålt i 35 000 exemplar och Nicotext har blivit ett förlag som bara i år ger ut elva böcker i Sverige och åtta i USA.

- Vi skulle bara ge ut vår första bok men så gick det så bra och då hade vi tusen andra idéer på böcker. Och vips hade vi ett förlag med allt vad det innebär.

Fredrik Colting och Carl-Johan Gadd hade ingen som helst erfarenhet av förlagsbranschen. Gadd hade arbetat lite med webbdesign och gör nu all formgivning av böckerna, Colting hade jobbat
på hotell och i skoaffär. Men just den där aningslösa naiviteten
var rätt bra att ha, menar Fredrik Colting.

- Vi hade ingen aning om vad vi höll på med, hur det fungerade i förlagsbranschen, så vi gjorde på vårt sätt och det funkade ju bra. Det är en ganska tacksam bransch på ett sätt eftersom vi nästan är yngst i hela förlagsbranschen. Det blir något nytt när de kommer två unga killar som startat ett förlag.

De reste ned till Frankfurts bokmässa, den största mötesplats för handel med bokrättigheter som finns i världen, och sålde in lite böcker, för så skulle man visst göra.

- Vet man inte hur man ska göra så kan man inte göra fel heller. Vet man inte hur man bokar ett möte så är det bara att ringa och säga: hej, vi har gjort en bok, får vi komma och visa den? Jag menar, hur svårt kan det vara? Den inställningen har vi båda två, om någon annan har gjort det så kan vi också. Även om vi sitter i lilla Borås så har vi nu faktiskt gjort böcker som säljs på Ninth Avenue i New York.

Fredrik Colting och Carl-Johan Gadd hittar på och gör sina böcker själva. Om sådant de själva tycker är kul. Det är gladsmart och ungt och spiller över i andra produkter, som ett kortspel utifrån den klassiska tonårsleken "Sanning eller konsekvens" och ett tuggummi som heter "Hångla".

Nicotexts böcker säljs också på många andra platser än i den traditionella bokhandeln - i klädaffärer, på Designtorget och i prylaffärer. Det spär på känslan av att deras böcker handlar mer livsstil än om kultur.

- När vi startade så fanns det inte så mycket inom underhållning och popkultur som riktade sig till yngre människor. Vi fyllde ett hål där. Vi har hittat ett koncept som man kan bygga väldigt mycket på.

Än så länge finns gott om idéer till nya böcker.

- Grundinställningen är att vi alltid ska göra något som är unikt. För att hålla ångan uppe måste vi göra något som ingen annan har gjort förut.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.