Liv Ullmann håller på att läsa in sig på Stephen King. I januari avgörs om hon ska regissera skräckförfattarens nyskrivna rockmusikal, ”Ghost brothers of Darkland county”. Både Stephen King och John Mellencamp, som står för musiken, vill ha just henne.
I tio års tid har Stephen King och John Mellencamp skrivit på manuset till skräckmusikalen "Ghost brothers of Darkland county". Deras drömregissör är norska Liv Ullmann, som efter succén med uppsättningen av "Linje Lusta" med bland andra Cate Blanchett på scen, sägs ha fått regierbjudanden från hela världen.
– Vi ska träffas i januari. Och de båda säger, att om jag väljer att inte göra jobbet, så är det inga hard feelings, konstaterar Liv Ullmann.
Just nu läser hon in sig på Stephen Kings böcker. På nattduksbordet ligger bland annat "Liseys berättelse" och "Duma Key", och när hon rekommenderas novellsamlingen "Just after sunset" säger hon att hon ska skaffa även denna.
– Han är ju en fantastisk skribent. Min dotter Linn säger att han är en av de bästa nutida amerikanska författarna, men att han ses över axeln eftersom han skriver skräck.
Varför King och Mellencamp valt just henne som regissör av musikalen vet hon inte.
– Jag kan ju egentligen inte den världen. Men de säger "det är meningen att du ska regissera". De ville att vi skulle jobba med det nu i sommar, men det hinner inte jag, så jag sade att dom borde kanske skaffa en annan regissör. Då sade de "absolut inte", och föreslog att vi ska träffas i januari och fatta det avgörande beslutet då i stället. Om jag då väljer att tacka ja, börjar vi med rollbesättningen.
Liv Ullmann har hört delar av Mellencamps musik och säger att "den är underbar".
– Och det är oerhört bra text också. Jag känner mig väldigt ärad av att dom valt mig. Det ska bli oerhört roligt.
Just nu befinner hon sig i Oslo, där hon repeterar en uppsättning av "Lång dags färd mot natt". Under hela hösten ska den turnera runtom i Norge, men också spelas på Nationalteatret i Oslo och på Dramaten i Stockholm.
– Det är fantastiskt att vara en del i en ensemble och att i min ålder få resa runt och se alla norska städer, säger Ullmann.