Striden om upphovsrätten

Actahandlingar blir offentliga

Uppdaterad 2010-04-21 12:50. Publicerad 2010-04-17 10:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förhandlingarna om Acta kommer att öppnas upp. Enligt handelsminister Ewa Björling har parterna beslutat att offentliggöra liggande förslag till avtalstext. Men piratpartisten Christian Engström är fortsatt kritisk.

På fredagen avslutades de senaste förhandlingarna om Actaavtalet. Resultatet överträffade alla förväntningar – för första gången har beslutats dokumenten ska offentliggöras.

Sverige och EU har legat på länge för att processen ska öppnas upp. Fram tills nu har arbetet kantats av sekretess och mycket lite läckt ut om vad som egentligen diskuteras under sammankomsterna.

Så sent som för en månad sedan begärde ett nästan enigt EU-parlament att relevanta dokument ska offentliggöras. Inte minst med tanke på att den amerikanska regeringen tidigare låtit representanter för ett antal storbolag inom film-, musik- och nätindustrin ha insyn och inflytande över Actaprocessen ansågs kravet relevant.

Och nu tas alltså ett första steg i den riktningen.

Onsdagen den 21 april släpps en ”konsoliderad text med samtliga staters olika förslag till avtalstext”.

– Det är väldigt glädjande. Det är en fråga som Sverige har drivit, först inom EU och sedan i mars tillsammans med EU då man beslöt att trycka på för ökad transparens. Det är flera andra parter med i förhandlingarna. Jag är glada över att vi nådde framgång, säger handelsminister Ewa Björling till DN.se.

Kommer vi att få se allt?

– De säger att det som ska offentliggöras är en konsoliderad text med samtliga staters olika förslag till avtalstext.

Varför inte hela texterna?

– Jag tror att under en förhandling så tittar man inte alltid på det som förhandlas under tiden – viktigast är det som kommer ut. Som jag förstått det kommer samtliga länders olika förslag att offentliggöras.

Men vi får inte se allt?

– Nej, men det viktiga måste vara att man får se alla staters olika förslag. Det är väldigt transparent. Det är vikigt för att röja undan missförstånden kring det som varit.

EU-parlamentarikern Christian Engström (PP) berömmer initiativet, men påpekar att vi ännu inte vet exakt vilka papper som kommer att läggas på bordet.

– Resolutionen tycks ha fått lite effekt, vilket är väldigt positivt. Men man ska inte bli överentusiastisk. I pressmeddelandet betonas att man fortfarande kommer att hålla vissa saker hemliga, säger han till DN.se.

Dessutom, påpekar han, gäller det att syna budskapet noggrant.

– Det är uppenbart att de fortfarande är helt inställda på att lura oss.

– Om man läser och inte är helt insatt kan man lätt få intrycket att det inte ska bli aktuellt för regeringar att tvingas stänga av fildelare efter tre varningar. Men det har det aldrig varit tal om. Det man sagt är att det ska bli internetleveratörens uppgift att stänga av de som missköter sig på nätet – och det står det ingenting i pressmeddelandet om att man vill förbjuda.

Handelsminister Ewa Björling motsätter sig dock detta:

– Actaavtalet kommer inte att innehålla texter om skyldigheter för företag så att de tvingas stänga av internetanvändare. Den farhågan finns inte; det är fel.

Avtalet kommer inte heller, enligt Björling, att gå i strid med Trips, ett avtal inom WTO som reglerar frågor rörande upphovsrätt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer