Aftonbladet ensam om konsekvent SD-bojkott

Publicerad 2009-09-17 13:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Aftonbladet kommer att konsekvent vägra ta in reklam från Sverigedemokraterna, skriver tidningens ansvariga utgivare i en debattartikel idag. Expressen, Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet delar däremot inte den uppfattningen.

Dagens nyheters chefredaktör och ansvarige utgivare Thorbjörn Larsson säger att han inte recenserar ställningstagandet från Aftonbladets ansvariga utgivare men konstaterar att de i denna fråga har "olika uppfattning".
Vi har yttrandefrihet i Sverige och tar ställning till varje enskild annons. Innehållet avgör om vi publicerar", säger han.

Thorbjörn Larsson vill inte ge exempel på annonser som DN skulle vägra publicera men säger att de inte får ha budskap "som är rasistiska eller strider mot tryckfrihetslagen".

Expressens chefredaktör och ansvarige utgivare Thomas Mattsson skriver på sin blogg att även han anser att annonserna ska prövas individuellt.
"Om de faller inom ramen för Tryckfrihetsförordningen och inte är anstötande eller kränkande, då bör den principiella inställningen vara att publicera. Expressen är en liberal tidning, vi tror på det fria ordet, på kraften i debatten, på demokratiska samtal", skriver han.

Även SvD delar de tidigares hållning. Martin Jönsson, redaktionschef och ställföreträdande ansvarig utgivare, säger till dn.se att han ser att de regler om lagbrott och stötande innehåll  som tidningen följer idag räcker även för Sverigedemokraternas annonsering. Ett principiellt stopp, tror han, skulle innebära "en risk för att man tummar på de demokratiska värden som tryckfriheten handlar om".

TV4 väckte i våras uppmärksamhet med sitt ställningstagande om att enbart de partier som hade ledamöter som valts in i EU-parlamentet skulle få annonsera inför valet i juni. I juli svängde tv-bolaget, enligt egen utsago efter att ha beställt en opinionsundersökning där en stor del av svenskarna uppgav att de var positivt inställda till politisk tv-reklam.

Det nuvarande villkoret hos TV4 är enbart att annonsörer håller sig inom lagen, enligt Magnus Törnblom, ansvarig för företagsinformation på TV4-gruppen.

Aftonbladets ansvarige utgivare Jan Helin och ställföreträdande ansvarige utgivare Lena Mellin försvarar sitt beslut med att de övriga tidningarnas publicistiska hållning "duckar för en viktig debatt och möjliggör framväxten av en främlingsfientlig agenda i det offentliga svenska samtalet."

Aftonbladets hållning är också enligt debattartikeln att det "i verkligheten sägs inget i svensk val­annonsering som för den politiska diskussionen framåt. Det är budskap för att väcka känslor, inte progressiva budskap ägnat att stimulera tanken." Därmed, anser Jan Helin och Lena Mellin, handlar uteslutandet av Sverigedemokraternas annonser om "en hanterbar förlust för det fria ordet".

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix David Lindgren och Ulrik Munther jublar.

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Båda nu klara för final i Globen. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit. David Lindgren folkets artist.

Hanna Fahl festivalbloggar. Direkt från vimlet och minglet i Göteborg.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Sportlov med hög lavinfara

Ny form av prognoser. Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i Vindelfjällen och Tärnafjällen.