Ingmar Bergmans filmer och miljöer har fascinerat en hel värld och nu har allmänheten chansen att studera Bergmans hemmiljö på riktigt nära håll. Och därtill köpa hans tillhörigheter.
Auktionsfirman Bukowskis har rusning i dessa dagar. Fredagens visning lockade över 1.500 personer och på lördagen var det också en strid ström av människor.
Det berömda sängbordet som Bergman använt som anteckningsblock var det nog ingen som missade: ”Skitnatt. Julaftonsfan” och ”Jag gör karriär och är sömnlös”.
– Det är intressant att se vad han har skrivit, säger Barbara Thunberg, som har en mycket speciell anknytning till familjen Bergman.
– Hans pappa vigde mig och min man 1949 och döpte vår son i Hedvig Eleonora 1957, säger hon och berättar i nästa andetag att pappa Bergman sagt att han var oerhört stolt över att sonen valt ett religiöst tema i ”Det sjunde inseglet”.
En bit från montern med sängbordet står en annan, mindre monter med känd rekvisita: de 31 kvarvarande schackpjäserna från just den filmen och intill, på en teveskärm, kan besökarna se den berömda schackspelsscenen.
På övervåningen har Lotta Harding slagit sig ned i en av Bergmans korgstolar och bläddrar i en lånekatalog.
– Det är verkligen frestande att gå på auktionen på måndag, säger Lotta Harding, som har beundrat Bergman som hon säger ”i alla år” för att han var så karismatisk.
Har du hittat något som du är intresserad av?
– Ja, det där slagbordet, men det kommer att bli för dyrt.
Visserligen är utropspriset satt till 2.500–3.000 kronor, men Lotta Harding tror att det kommer att gå för 20.000.
Agneta Dahl är visningsansvarig på Bukowskis och berättar att intresset varit enormt.
– Normalt skulle vi aldrig sälja ett fiaspel eller ett stoppur på auktion, men det är lite speciellt för att det tillhört Ingmar Bergman.