Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

Bröllopsböckerna som väller över oss

Publicerad 2009-11-29 11:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bokutgivningen om kronprinsessan Victorias bröllop nästa sommar är redan i gång.

Förra veckan kom journalisten och historikern Herman Lindqvists ”Victoria: drottning med tiden” (Bonnier Fakta).

Redan i samband med förlovningen i våras gav Schibsted och Svensk Damtidning ut en bok om förlovningen av Jenny Alexandersson (numera hovreporter på Aftonbladet).

Den officiella boken ges ut av Natur & Kultur i samarbete med hovet. Alla som arbetar med boken har skrivit på sekretessavtal och avstår från kommentarer, så också författaren Susanne Popova.

Margareta Zachrisson är förlagschef på Natur & Kultur: ”Det är klart att vi vill vara lite hemliga. Vi kommer att följa med och skildra hela bröllopet.” Boken kommer ut cirka en månad efter bröllopet. Natur & Kultur ger även ut ”Det kungliga året” av Elisabeth Tarras-Wahlberg.

Expressenjournalisten Johan T ­Lindwalls ”Victoria” är planerad till mars. Roger Lundgren kommer den 28 mars ut med boken ­”Ingrid, prinsessa av Sverige, Drottning av Danmark (Lind & Co).

Roger Lundgren kommer även att skriva en bok om bröllopet. Vilket förlag som ska publicera den är ännu oklart.

Ordfront har nyligen gett ut boken ”Monarkins makt” av Cecilia Åse.
I dagarna släpps en bok om de nordiska tronföljarnas engagemang för klimatet, ”Tre tronföljare i Arktis” av förlaget Cappelen Damm.

Doktoranden och läraren Mattias Frihammar utkommer med en avhandling med arbetstiteln ”Ur svenska hjärtans djup: En etnologisk undersökning av kunglighet i 2000-talets Sverige”.

Förläggaren Bertil Ekerlid på Ekerlids förlag har tidigare gett ut fyra framgångsrika böcker om kungafamiljen (om kungen, drottningen, Victoria och Lilian). Han tror att ”den stabila kundkretsen” gör böckerna till en bra affärer för förlagen. Själv har han för närvarande inga planer på att ge ut fler böcker om kungahuset.

– Många av böckerna kommer säkert att sälja väldigt bra. Men det finns en risk att de stjäl uppmärksamhet från varandra, säger Bertil Ekerlid.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Misstänkt granat i Hägersten

Polisinsats ”enligt skolboken”. Polisen spärrade på söndagen av ett område i södra Stockholm efter att ha hittat en granat i en bil.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Rafiq Maqbool / AP

Vapen styrs direkt av tanken

Mediciner som gör soldaterna effektivare och fienden mera foglig. Hjärnforskning kan leda till nya sätt att kriga. Framtiden krig.