Coelho Ahndoril vill in i riksdagen

Publicerad 2010-01-28 13:22

Foto: Caroline Tibell Författaren Alexandra Coelho Ahndoril kandiderar till riksdagen för Vänsterpartiet i valet i höst.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Författaren Alexandra Coelho Ahndoril, på sistone främst omtalad som ena halvan av deckarduon Lars Kepler tillsammans med maken Alexander Ahndoril, kandiderar till riksdagen för Vänsterpartiet. Hon kommer att stå med på partiets riksdagslista i Stockholm, skriver tidningen Flamman.

Engagemanget började med en kontakt med partiledaren Lars Ohly.

– Jag skickade helt enkelt ett mejl till Lars Ohly där jag berättade att jag varit medlem i Vänsterpartiet under ett antal år och undrade om jag kunde vara till hjälp i kulturpolitiska frågor, säger hon i en intervju med tidningen.

Alexandra Coelho Ahndoril har varit med och arbetat fram Vänsterpartiets kulturpolitiska program. Hon säger att de bland annat sneglat på hur det ser ut i Norge.

– Där är det inte tal om att konstnärer inte ska kunna leva på sitt arbete. Det finns konstnärer i hela landet och deras arbete blir en angelägenhet för hela samhället på ett annat sätt, säger hon.

Som ena halvan av pseudonymen Lars Kepler gjorde hon megasuccé med deckaren "Hypnotisören" i fjol. Även hennes tredje egna roman, "Mäster", om arbetarrörelsens tidiga förgrundsfigur August Palm, kom förra året och mottogs varmt av kritiker.

Läs mer: "Vi har inte ljugit, bara förtigit att vi är Kepler"

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer