De pakistanska myndigheterna har förklarat tidningen Jyllands-Postens korrespondent icke önskvärd och vägrar förnya hennes visum.
Den pakistanska tidningen The Nation anklagade på söndagen korrespondenten Puk Damsgård Andersen för att ha legat bakom spridningen av Jyllands-Postens beryktade Muhammedkarikatyrer samt för ”skumma och tvivelaktiga aktiviteter”.
På måndagen ska Danmarks ambassadör i Islamabad träffa representanter för de pakistanska myndigheterna och diskutera situationen. Då avgörs det om korrespondenten ska tvingas lämna landet.
Danmarks utrikesminister Lene Espersen säger till nyhetsbyrån Ritzau att det rör sig om ett försök att hindra pressen att arbeta fritt och kritiskt.
– Jag finner det helt oacceptabelt att på detta sätt lägga hinder i vägen för att en journalist ska kunna utföra ett hederligt arbete. Det är en allvarlig sak och ett hot mot yttrandefriheten, säger hon.
Espersen säger också att Danmark är redo att föra ärendet vidare till högre nivå om de pakistanska myndigheterna motarbetar en lösning.
Enligt nyhetsbyrån AFP skriver pakistanska regeringen på sin hemsida att den inte längre kan garantera Damsgård Andersens säkerhet.
– Det är inget nytt, och det är alltid ett svepskäl de tar till för att slänga ut folk, säger den danska journalisten till AFP.