”Idol” 2009
En inte speciellt ledsen Mariette lämnade ”Idol”
Publicerat 2009-11-27 22:56
Foto: Stig-Åke Jönsson Allt ljus på Mariette Hansson, en sista gång, i ”Idol” 2009.
”Idol” 2009 är över för Mariette Hansson. Hennes erkända skönsång räckte inte till. Kanske var låtvalet i fredagens direktsändning från Malmö, Genesis ”Land of confusion”, lite väl vågat.
”Idol” 2009
- Nyheter
- Erik Grönwall vann Idol
- Idolfinal mellan två starka röster
- Två till final i Idol
- Här slutar hennes ”Idol”-Reza
- Martin Stenmarck ersätter Bagge i ”Idol”
- Gungande Erika Selin fick tittarnas hårda dom
- Hocker nedknuffad i svart hål av TV 4-tittarna
- ”Idol” kopierar Melodifestivalen
- Bagge vill göra skiva med Idol-Lars
- "Idol" börjar om med samma jury
Hur som helst, temat för kvällen var ”arenalåtar”, de där storslagna och insmickrande numren som världens stora artister levererar från jättearenor världen över. Phil Collins band Genesis hör hemma i ligan, Mariette Hansson sjöng ”Land of confusion” spiksäkert och fick stort beröm av juryn. Men tippades av samma jury att – ”tyvärr” – åka ut när TV 4-tittarna väl skulle säga sitt.
Vilket också visade sig stämma. Tillsammans med ävenså löst hängande Calle Kristiansson, som sjöng Bruce Springsteens ”Hungry heart” i utslagningsomgången, inväntade hon domen.
Mariettes andralåtsval var djärvt även det, Cardigans mindre kända (men storslagna) ”You´re the storm”.
Men det var, faktiskt, en rätt samlad och inte speciellt ledsen Mariette Hansson, 26 år och från Halmstad, som tog farväl av medtävlare och publik.
– Jag är så lugn och harmonisk, aldrig känt mig lugnare, sade hon i TV 400:s eftersnack – samtidigt som hon erkände att hon trodde tårarna skulle komma vid utröstning. Vilket aldrig hände.
Programledare Peter Jihde lirkade så ur henne vem hon tror tar hem totalsegern.
– Tvingar du mig att säga det...? Jag tror att Erik vinner ”Idol”, svarade hon till sist.
Vidare till nästa fredags ”Idol”, näst sista omgången, går trion Calle Kristiansson, Tove Östman Styrke och Erik Grönwall.
Läs mer: Här slutar hennes ”Idol”-Reza
Visar 1-10 av 16. Per sida:
Själv fick jag ett halleluljahmoment av Erik, men
Så här skrev DNs Fredrik Strage igår:
"Hur kan hundratusentals människor titta på Tove utan att få lust att dricka cyanid."
"Idoldeltagarna förmedlar dödsångest, att se dem uppträda var som att stirra på en tapet på en cancerklinik."
"Idoldeltagarna har glasartade blickar, likstela poser och själlösa röster"
Tove beskrivs som en blondlockig konfirmand som "ylade sig igenom noll-noll-talets gräsligaste låt, I wish I was a punkrocker"
Eller skojar han med oss?
Eller kan man på allvar tro att JAG ensam har rätt,alla andra dumma djä-ar har så fel?
Hur mår man då?
htpp.//soldatmamma.blogspot.com, (Webbsida) 17:17, 28 november 2009. Anmäl
va blir det med er, surguppor. att ni ens orkar kommentera idol tyder ju på att ni bryr er. Va spelar det för roll om det finns en artikel eller notis om idol? det är ju en nöjesnyhet som hör hemma på DN som andra nöjesnyheer.
ärligt, 13:23, 28 november 2009. Anmäl
Vad bra, för jag tycker att Mariett var hade så fals scen attutude. Ble!
""", 13:19, 28 november 2009. Anmäl
Det är uppenbart att de flesta som kommenterar här är digitala analfabeter, som inte lagt märke till att även DN.se är uppdelad i olika kategorier (alltså inte bara den tryckta versionen av DN). Den här artikeln hamnade under "Kultur & Nöje", inte "Ekonomi", inte "Opinion" och inte heller under "Bostad". Snipp, snapp, snut - så var diskussionen slut.
Klart dn ska rapportera lite från Idol, vad är det för surt gnäll? Kan säga att jag också varit ganska ointresserad av programmet från början, men så kom dessa fantastiska ungdomar och visade sina enorma talanger. Tycker det åtminstone är värt en notis i dn. Konstigt vore väl annars om dn skulle strunta i nöjes-rapportering av ett så stort program. Själv skiter jag t ex i om Tiger Wood råkar köra in i nåt träd. Som nån skrev nedan, vart går gränsen liksom? Det är bara att strunta i att klicka på det du inte vill läsa. Enkelt.
tage, 12:40, 28 november 2009. Anmäl
Jag är mest less på juryn som har samma musiksmak. Så förutsägbart. Skulle haft en indieartist i juryn så det blev mer nyanserande uttalanden...
sam, 11:42, 28 november 2009. Anmäl
Utrymmet Idol får på DN.se är väldigt litet med tanke på hur stort intresset för programmet är. Det är inte BARA ett tv-program utan också flera stora fullsatta liveframträdanden. Det är pga det utbredda intresset det visst hör hemma i en stor tidnings nyhetsrapportering. Om programidén är bra eller dålig är en annan femma. Att vi matas med det i övermått på ANDRA tidningars löpsedlar gör väl inte Idol till boven? Om man tittar på DN.se finns det mycket som för många är helt ointressant men som kanske anses seriösare och därför får passera utan sådana här negativa reaktioner. Bara ordet "Idol" på Dn.se verkar ha tänt gnistan!
Helena, 10:25, 28 november 2009. Anmäl
Man behöver inte läsa artikeln Ponnymamma..vad är problemet för dig????
Peterus, 09:42, 28 november 2009. Anmäl
*skadeglatt skratt*
Det BÄSTA med Idol är ju uttagningarna; folk borde SKÄMMAS...
SephoraBaby, 09:05, 28 november 2009. Anmäl
Jag tittar på Idol, läser Idols webbsida ibland... är rätt intresserad av det faktiskt. Men det HÖR INTE HEMMA på DN. dn.se har faktiskt en läserkrets: dem som vill ha nyheter. Räcker inte det?
Jonas, 09:05, 28 november 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.





















