Experten: Viktigt att skydda ditt trådlösa nätverk

Publicerad 2010-04-01 00:30

Foto: Alamy / AOP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När svenskarnas internetanvändande begränsas blir det viktigt att skydda ditt trådlösa nätverk. Annars finns risken att grannen stjäl av din månadskvot.

Från och med januari 2013 kommer svenskarnas internetanvändande att begränsas. Exakt hur mycket datatrafik svenskarna kommer att kunna ladda ner i månaden är fortfarande oklart. Klart är däremot att det kommer att bli allt viktigare att skydda sitt trådlösa nätverk.

- Vi kommer troligtvis att se en utveckling där nättjuvar stjäl av personer med trådlösa routrar. Plötsligt kan du stå där och inte ha en endaste megabyte kvar av din kvot fram till nästa månadsskifte, säger Hub Sisco, säkerhetsexpert på internetsäkerhetsföretaget SurfProtector.

Han rekommenderar alla att byta lösenord ofta, minst en gång i veckan. Stäng också av möjligheten att ändra användarnamn och lösenord på avstånd, om en sådan funktion finns på din router.

- Det absolut säkraste för att inte bli av med sin kvot är att inte använda trådlöst nätverk utan att gå tillbaka till den gamla hederliga nätverkskabeln, säger Hub Sisco.

Läs mer: DN:s aprilskämt 2010: Nytt FN-organ ska begränsa ditt internetanvändande

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.