Googleavtalet

Google brottas med kinesisk författare

Publicerad 2009-12-29 15:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den kinesiska bestsellerförfattarinnan Mian Mian för en kamp mot Google om rätten till sina böcker.

Mian Mian har gjort sig internationellt känd för sina saftiga berättelser från undre världen.

På tisdagen stämde hon som första kines Google för den amerikanska internetjättens planer att göra hennes verk åtkomligt på nätet.

Den 39-åriga författarinnan hävdar att Google kränkt copyrightregler genom att scanna hennes tredje roman "Acid Lovers" utan tillstånd. Hon kräver 61.000 yuan (64.000 kronor) i skadestånd.

Mian Mians advokat Sun Jingwei säger till AFP att jurister från båda parter på tisdagen lämnade in handlingar i fallet till en domstol i Peking.

Mian Mian slog igenom år 2000 med romanen "Candy", som skildrar prostituerade, gangstrar och artister i den ekonomiskt superheta staden Shenzhen i södra Kina, nära Hongkong.

Hennes böcker har översatts till många språk men de är mestadels förbjudna i Kina och bara tillgängliga på svarta marknaden.

Enligt Kinas copyrightsällskap har tiotusentals böcker av hundratals kinesiska författare inkorporerats i Google Books. Föreningen förhandlar nu med Google för att lösa återstående copyrightkonflikter. Hittills har den kinesiska parten avvisat alla bud.

Även i USA, Frankrike, Tyskland och andra länder har Googles digitala biblioteksplaner mött kraftiga protester.

Förra året nådde dock nätgiganten en uppgörelse i USA som innebar att Google ska betala 125 miljoner dollar (900 miljoner kronor) för böckerna.

I december förbjöd en fransk domstol Google att digitalisera franska verk utan förlagens tillstånd och tilldömde den franska parten 300 000 euro (3 miljoner kronor) i skadestånd.

Läs mer: Sverige utanför nytt Google Books-avtal

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: Scanpix

Tveksam effekt av massvaccinering

Tyskland har samma dödstal, färre vaccinerade. Polen, som inte vaccinerade alls, hade ett dödlighetstal på 0,47. Sverige hade 0,31.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.