”Idol” 2009

Gungande Erika Selin fick tittarnas hårda dom

Publicerad 2009-10-30 23:24

Foto: Fredrik Sandberg ”Idol”-äventyret tog slut på fredagskvällen för Doroteas stolthet, 18-åriga Erika Selin.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det gungade gott när Erika Selin sjöng ”Sway” på fredagskvällen. Väl mycket, skulle det visa sig – TV 4-tittarna ryckte undan mattan för henne. Och så var ”Idol”-äventyret över.

Temat var ”Las Vegas” när talangdrabbningen ”Idol” rullade vidare. Och det betydde entertainment i ofta närmast jazzig stil.

Till slut stod Eddie Razaz och Erika Selin mot varandra, som ”löst sittande” efter det att tittarna sagt sitt. Stockholmaren Razaz drog igång sin tolkning av ”Can’t take my eyes off you”, Bob Crewes och Bob Gaudios låt som 1967 blev megahit för Franki Valli. Sedan var det Doroteadottern Erika Selins tur att ta ett varv till med ”Sway”, Dean Martin-succé skriven av Pablo Beltrán Ruiz.

Bra jobb av båda. Men...

En ska bort. Och den redan förra veckan ”löst sittande” Eddie Razaz klarade sig än en gång – det blev Erika Selin som TV 4-tittarna ratade.

– Jag kände det på mig lite. Var nog inte mitt tema, sade Erika Selin i eftersnacket på TV 4:s hemsida.

På startlinjen i nästa fredags veckofinal står följande sju ”idoler”: Erik Grönwall, Mariette Hansson, Rabih Jaber, Tove Östman Styrke, Reza Ningtyas Lindh, Calle Kristiansson och ”överlevaren” Eddie Razaz.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.