Harry Potter populär på Guantanamo

Publicerad 2010-08-26 13:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I USA:s omstridda terroristfängelse i Guantanamo Bay sitter i dag 176 personer fängslade. Med tanke på att många av dem förnekas rätten att försvara sin sak i domstol är det kanske inte konstigt att fantasy är den mest poplära genren i fängelsets bibliotek.

Time Magazine har kartlagt utlåningen på Guantanamo-fängelset och i topp ligger serien om Harry Potter, "Sagan om Ringen"-trilogin och "Twilight"-böckerna. Även självhjälpsboken "Don't be sad" är populär bland fångarna, liksom texter om islam och reseböcker med stora bilder. Särskilt fotografier av havet lockar till läsning.

Bland bibliotekets runt 18 000 titlar finns 18 språk representerade. Böckerna är noga kontrollerade för att förhindra att fångarna får tillgång till böcker av "religiösa eller politiska extremister".

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.