Mobben på nätet

Hatsida om Landskronadådet var fejkad

Uppdaterad 2010-04-12 14:41. Publicerad 2010-04-12 11:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En av hatkampanjerna mot den häktade 23-åringen i Landskrona har visat sig vara en avancerad bluff. Det politiska aprilskämtet, i form av en Facebooksida som samlat flera rasistiska inlägg, har nu bytt namn. I dag heter den: ”Vi som vill bygga ett öppet och tolerant Landskrona”.

DN.se har i tidigare artiklar om hatet och rasismen på Internet hänvisat just till denna Facebooksida: ”Vi som hatar xx - Mannen som mördade xx i Landskrona”. Förutom att namnge den häktade 23-åringen för parkeringsdådet i Landskrona, så samlade sidan drygt 1.800 medlemmar. Flera av medlemmarnas inlägg och kommentarer var hätska, rasistiska och hotfulla, inte bara mot 23-åringen utan mot hans familj och invandrare i allmänhet.

I helgen visade det sig att de som tagit initiativ till sidan gjort det av helt andra skäl än hat, och när antalet medlemmar nästan gick i taket för en Facebookgrupp, så bytte initiativtagaren namn på sidan till: ”Vi som vill bygga ett öppet och tolerant Landskrona”.

Förklaringen till aktionen ges i informationstext på den omdanade Facebooksidan: ”Detta var en av alla dessa hatgrupper på facebook där vanliga hyggliga ungdomar lätt som en plätt blivit del av en aggressiv mobb som krävt både tortyr och dödsstraff. Grattis om du stod emot. Om inte, lärde du dig något?”

Bredvid texten finns en ny rund logga på engelska med texten: ”Because cirkular reasoning works”.

I ett anonymt mejl till DN.se berättar ägaren av den gamla säväl som den omdanade sidan, att gruppen var ”ett hoax (en bluff) och en slags kupp för att samla de hatiska rasisterna på samma ställe för att sedan håna dem med ett namnbyte av gruppen. Gruppen skapades som en klon av en annan grupp med i stort sett identiskt namn som redan hade hängt ut den misstänktes identitet. Den skadan var så att säga redan skedd när gruppen skapades.”

Enligt vad DN.se erfar ingår skaparen av denna hemsida samma grupp personer på Internet som också skapade opinionsbildning i Bjästafallet, där de våldtagna flickorna i Bjästa hånades på Facebook, uppmärksammat i ”Uppdrag granskning” och övrig riksmedia.

DN har tidigare berättat om den här sortens Facebookgrupper, som först utger sig för att stå för en viss sak, för att sedan byta namn. Ett uppmärksammat exempel är Facebookgruppen ”2kr per medlem till jordbävningsoffren i Haiti” som blev ”Svenska Nekrofilföreningen”. Vid det plötsliga namnbytet hade gruppen över 200 000 medlemmar, som trodde att hemliga sponsorer skulle skänka pengar till jordbävningsoffren.

Vad tycker du? Kommentera utvecklingen här.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.