Vulkanutbrott på Island

Isländsk film vinnare i askmolnet

Uppdaterad 2010-04-22 15:29. Publicerad 2010-04-22 15:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den enes död, den andres bröd. Vulkanutbrottet på Island har inneburit problem för privatpersoner och företag. Men för den isländska filmbranschen är det glada tider.

Som DN.se har rapporterat kontinuerligt så drabbar Eyjafjallajökulls aska inte bara flygbolag. Kulturbranschen har också påverkats på många sätt. Konserter, festivaler, pr-turnéer och branschevenemang har ställts in. Men nu visar sig en kulturvinnare i rökmolnet. Filmbranschen på Island. I alla fall delar av den.

För Cineuropa berättar VD:n på Saga Film, Kjartan Thor Thordarson, hur vulkanutbrottet har hjälpt hans företag till en plötslig och oväntad uppgång. Saga film är ett av Islands största lokala film- och tvproduktionsbolag. Sedan utbrottet den 14:e april har man erbjudit uthyrning av utrustning, redigering och filmning av vulkanen 24 timmar om dygnet.

– Under utbrottet har våra anställda jobbat oavbrutet med att serva internationella nyhetskanaler. Vi har hjälpt ABC News, ARD, Al-Jazeera och massor av bolag i Europa, berättar han.

Laufrey Guðjónsdóttir, chef på Icelandic Film Centre bekräftar den positiva bilden från Saga Film. Men hon påpekar samtidigt att det finns en stor risk för ytterligare försämring av landets ekonomi om utbrottet fortsätter. Och det vore dåligt, också för de isländska filmbolagen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 44 15 tweets 29 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.