Ingmar Bergman

Kulturministern positiv till köpet av Bergmans hus

Publicerad 2009-10-23 16:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Beskedet att den norske uppfinnaren och vetenskapsmannen Hans Gude Gudesen har köpt Ingmar Bergmans hem på Fårö, välkomnas av kulturminister Lena Adelsohn-Liljeroth.

Kulturminstern är på utlandsresa och lämnar sina kommentarer i ett pressmeddelande.

Att köparen har sagt sig vilja skapa ett centrum för konstnärer och forskare, uppfattar ministern som positivt.

”Vi har förstått att en försäljning har varit på gång och jag är mycket positiv till denna lösning”, skriver kulturminister Lena Adelsohn-Liljeroth (M) i meddelandet.

”För regeringen är det viktigt att Ingmar Bergmans konstnärliga arv bevaras och görs tillgängligt.”

”Förutom de insatser som fortlöpande görs inom ramen för Svenska Filminstitutets uppdrag, har regeringen gjort en särskild satsning på 20 miljoner kronor för att Ingmar Bergmans verk som regissör och filmskapare ska kunna bevaras”, heter det.

”I våras genomfördes tillexempel den första Ingmar Bergman-festivalen i Dramatens regi. Nu ges dessutom förutsättningar att skapa en mötesplats för kulturskapare och forskare på Fårö.”

Lena Adelsohn-Liljeroth skriver vidare att ”kulturen främjas som bäst när den stöds av flera krafter och detta är ett utomordentligt bra exempel på en sådan samverkan”.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer