Lanseringen i USA fördröjs ännu en gång

Publicerad 2010-12-09 09:23

Foto: Janerik Henriksson Daniel Ek är en av Spotifys grundare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Musiktjänsten Spotify stoppar sin lansering på USA-marknaden. Igen. Två gånger tidigare har man deklarerat sin etablering på andra sidan Atlanten och lika många gånger har lanseringen gått i stöpet.

Den här gången var det meningen att Spotify skulle introduceras vid årsskiftet, men efter förhandlingar med de amerikanska skivbolagen står det klart att inte heller denna gång får Spotify det avtal man vill ha.

En av Spotifys frontfigurer, Daniel Ek, säger till Washington Post att det trots allt ska bli en lansering men han kan inte ange när. Utan de fyra multijättarnas godkännande lär det inte bli av. Klart är att Spotify inte kommer att få samma gynnsamma villkor från de amerikanska musikbolagen som man fått i Europa.

De fyra stora majorbolagen – dessutom delägare i Spotify – har inte gått att övertyga, och den amerikanska marknaden är nödvändig att erövra om Spotifys i dag små ersättningar till artister och upphovsmän ska kunna öka till rimliga nivåer och tjänsten bevara sin attraktionskraft.

Inget avtal har alltså slutits med de fyra stora bolagen och konkurrensen från andra musiktjänster är stor i USA. Där har Spotify dessutom Apple och Google att slåss mot. Google säger sig inom kort vara på väg med tjänsten Google Music, som ska erbjuda samma service som iTunes och Spotify tillsammans.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer