Lunarstorm läggs ned

Publicerad 2010-06-09 19:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lunarstorm har gjort sitt och läggs ned. Allt fler sociala nätverkare sugs in i nätverkssajternas svarta hål, giganten Facebook.

I vintras gav Playahead upp. Nu är turen kommen till Lunarstorm som har gått från 1,6 miljoner unika besökare 2006 till 100 000 i den senaste mätningen, enligt Dagens Media.

I sommar släcker ägaren Wyatt Media Group ned sajten och lanserar i stället LS8 (Lunarstorm version åtta). Målgruppen är ungdomar i gymnasieåldern.

Konkurrensen från Facebook skrämmer inte företaget, som menar att LS8 erbjuder andra möjligheter i relationsbyggandet.

Simon Sundén, strateg inom sociala medier på reklambyrån Honesty, tror att LS8 får svårt att nå yngre personer.

– Det kommer aldrig att ersätta Facebook, eventuellt kan det bli ett komplement, säger han.

Så sent som för ett år sedan var han övertygad om att yngre användare inte lockades så mycket av nätverkssajter som Facebook och Myspace.

– Men det har förändrats. Under det senaste året har Facebook växt mest dels bland äldre, 55 plus, dels bland 13–14-åriga pojkar. Man kan säga att killarna har kommit i kapp, för generellt är det en mycket hög andel kvinnor och flickor inom sociala medier.

Enligt honom är Facebook överlägset störst bland ungdomar. Hans statistik visar att runt 90 procent av alla 19–20-åringar är medlemmar på sajten.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer