Nordea lockar kunder med musik

Uppdaterad 2010-04-14 15:53. Publicerad 2010-04-14 14:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En ny musiktjänst lanseras av Nordea i samarbete med Universal music. Tanken är att billig musik ska locka pengar till banken.

Det är åldersgruppen mellan 18 och 28 år som Nordea vill åt. Därför lockar de nu med fri tillgång till artister knutna till Universal music.

– Det är en prioriterad målgrupp som vi vill attrahera eftersom det är framtidens kunder, säger Claes Tell, marknadsdirektör på Nordea.

Tjänsten heter Check-in Music och blir en del i Nordeas koncept Check-In. Kostnaden för musiken blir tjugofem kronor per månad och då finns möjlighet till både stream och nedladdning.

Det finns musiktjänster som är gratis, varför tror ni att ungdomar kommer att bli lockade av det här? 

– Det är helheten som ska göra dem intresserade, liksom att de får konsertinbjudningar och möjligheten att träffa artister, säger Claes Tell.

Det är första gången som konceptet testas i Norden, men tjänsten används redan i bland annat Frankrike.

– Vi har omkring tjugofem liknande projekt runt om i världen, säger Mattias Tengblad på Universal music.

– Det som liknar samarbetet med Nordea mest är vårat samarbete med banken Société Générale i Frankrike. Det har pågått i ett år och tjänsten har ett par hundratusen kunder just nu, säger Mattias Tengblad.

Musikjätten äger 30 procent av marknaden i Sverige och med musiktjänsten får kunderna streama musik från hela bolagets katalog. Dessutom får kunden ladda ner tio favoritlåtar i månaden.

Men kunderna kan fortfarande få tillgång till mer musik på gratistjänsten Spotify än via Check-in Music.

– Det är sant och därför är det här en stor utmaning för oss. Men Spotifys premiumtjänst har lyckats väl och vi ser att fler och fler är benägna att betala för musiken, säger Mattias Tengblad.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer