Alexander Skarsgård har fått en roll i norska storfilmen ”The Elephant”, som regisseras av Hans Petter Moland. Skarsgård ska spela en oljearbetare på en rigg i Nordsjön.
Han är inte bara klar för en fjärde säsong som vampyrvikingen Eric Northman i HBO:s succéserie ”True Blood”.
Nu haglar även filmrollerna in för 33-årige Alexander Skarsgård.
Enligt amerikanska the Wrap är svensken klar för filmen ”The Elephant”, om en norrman som arbetar på en oljerigg i Nordsjön. Han och en amerikansk oljearbetare kommer varandra nära under arbetet med att släcka en brand efter en explosion på riggen.
– Det är en berättelse om Norges väg till rikedom och hur det kom att förändra hela samhället, har regissören Hans Petter Moland sagt om filmen, enligt VG.no.
Moland är Norges mest kända filmregissör med bland annat ”Aberdeen” och ”The Beautiful Country” på sitt cv. I ”En ganska vanlig man” regisserade han pappa Stellan Skarsgård.
Inspelningen av ”The Elephant” är tänkt att starta nästa år.
Förra veckan blev det klart att Alexander Skarsgård medverkar i science fiction-filmen ”Battleship”, som regisseras av Peter Berg (”Friday night lights”).