Pirate Bays logga ”kapad”
Publicerat 2009-11-16 17:47
Piratskeppet, loggan för The Pirate Bay, har registrerats av företaget Sandryds Handel AB. – Det är kul att ta ett piratskepp, det har man ju aldrig gjort förut, säger företagets talesman Bengt Westborg till DN.se.
DN Teman i artikeln
Fram tills nu har The Pirate Bays logga varit oregistrerad. Nu ägs den av ett svenskt grossistföretag.
– Idén att registrera piratskeppet väcktes när vi höll på med produktutveckling och kom på tanken med USB-hårddiskar med piratloggan på. Eftersom piratskeppet kunde användas fritt, tänkte vi att det inte borde vara något problem. Sedan testade vi om det gick att registrera loggan och det gick, säger Bengt Westborg.
Kan du förstå att grundarna till TPB är upprörda?
– Jag förstår att de inte är jätteglada, men hade inte vi registrerat loggan så hade någon annan gjort det.
Grundarna till The Pirate Bay, TPB, tycker inte att tilltaget är lika roligt.
– Jag tycker att det som har hänt visar på problemen med immaterialrätten i Sverige. Den är uppenbarligen gjord efter kapitalstarka företags intressen, och inte till fördel för medborgarna, skriver Peter Sunde Kolmisoppi, en av grundarna till The Pirate Bay, i ett mejl till DN.se.
Piratsajtens logga har hittills varit fri att använda, även i kommersiella sammanhang, eftersom personen som designat loggan avsagt sig upphovsrätten.
Peter Sunde Kolmisoppi är missnöjd med Patent och registreringsverkets, PRV, beslut att låta Sandryds Handel registrera loggan. Han anser att det innebär att företaget därmed fått ensamrätt på något som tillhör allmänheten.
TPB:s forne talesman tror att Sandryds främst är ute efter den uppmärksamhet de kan få i media genom att ha piratkopierat piraternas logotyp.
– Bolaget som registrerat loggan har gjort detta i så kallad ond tro. De säger själva att de ville pirata piraternas logotyp, säkerligen för att uppnå medial uppmärksamhet.
Bengt Westborg på Sandryds uppger att företaget aldrig menade att stöta sig med piraterna.
– Jag hoppas att vi ska kunna komma fram till någon form av samarbete. Vi har inget emot sajten och tycker att den är rolig, även om vi själva inte uppmanar till fildelning, säger han till DN.se.
– Det är såklart smart marknadsföring och de lyckades rätt billigt. Nu vill de istället skänka bort registreringen om de får ett samarbete med TPB, vilket egentligen innebär en form av laglig utpressning, sanktionerat av svensk myndighet (PRV). Det blir lite skrattretande, skriver Sunde till DN.se.
Han poängterar att han inte är upprörd över att företaget vill använda loggan – det har ju vem som helst fått göra. Det han är upprörd över är att företaget registrerat loggan vilket innebär att de har ensamrätt – och att PRV godkänt registreringen.
– PRV sysslar ju med immaterialrätt, och TPB symboliserar kritik mot immaterialrätten. Det är inte helt otänkbart att myndighetens anställda passar på att jävlas lite när någon kritiserar den bransch de jobbar i.
Visar 1-10 av 322. Per sida:
Jag kan bara hålla med Stefan. Uttrycket Du:s var det konstigaste jag sett. Fast konstigare var Locutus beteende att kalla sig språkligt kunnig och vara så prestigefull när han har fel!
Ha, ha! Stor komik!
Lars, 15:41, 21 november 2009. Anmäl
Om du vill ha det från någon som uttryckt sig bättre än jag, kan du läsa den översta bloggposten i denna artikel från yourchoir, så kanske, men bara kanske, det går upp ett ljus för dig.
Du kan inte ge något bra svar på detta, utan börjar älta språkriktighet istället, så därför är detta det sista jag skriver till dig. Jag har viktigare saker att göra, än att älta saker med någon som inte på några villkor kan erkänna när han har fel. Ang språkriktigheten, antar jag att det var ett tag sedan du läste om svenska synen på språkbruk har troligen ändrats sedan dess. Sättet jag uttryckte mig på var säkert ”fel” senaste gången du hade någonting lärorikt i handen.
I övrigt har du inte gett ett enda vettigt svar på någonting jag sagt, bara kontrat med "jag fattar att ni är snåla" och liknande. Så snälla, förklara vad det är som gör att det jag säger är fel och vad som gör att det du säger är rätt, eller håll tyst!
Om fildelning är moraliskt rätt eller inte går att diskutera. Vad fildelning potentiellt har för konsekvenser, går att diskutera. Hur vi ska hantera fildelningen, går att diskutera.
Huruvida fildelning är stöld, går inte att diskutera, eftersom det per definition INTE är stöld. Det står i lagboken vad fildelning är och där står det att det inte är stöld. För sista gången, om någonting ska vara stöld, så måste man ta någonting fysiskt från någon annan, vilket innebär att denne blir av med detta föremål. Det är två skiljda saker, har skiljda konsekvenser och skiljer sig i fråga om möjliga sätt att hantera det.
Beträffande den påstådda poetiska rättvisan ang artikelsn innehåll, så registrerade Sandryds någonting som TPB skapat i syfte att alla fritt skulle kunna kopiera det, gjorde det till sitt eget och hindrar därmed folk från att fritt kunna kopiera loggan. Alltså använde Sandryds den lagstiftningen som TPB vänder sig emot, för att registrera deras varumärke.
Du kan inte ge något b
Du kan alltså inte erkänna när du har fel...precis som TPB-anhängarna inte kan erkänna att de "fick smaka på sin egen medicin".
Språknämnden är tyvärr stängd nu...men googlade på Du:s och Du's....fick inga träffar du skulle kunna använda.
Stefan, 23:49, 18 november 2009. Anmäl
Och oj! Jag råkade visst skriva diskussion med ett s också. Kanske vill nämna någonting om det också eftersom du där har ett fel som faktiskt är fel på riktigt.
(forts)
Men men, fortsätt du och haka upp dig på ordval, istället för att bemöta argumenten, för seriöst, du vet att innehållet i denna artikel inte är ett exempel på poetisk rättvisa, bara att du inte kan erkänna att du inte tänkte över det ordentligt innan du gav dig in i diskussionen.
Nu går jag och lägger mig. God natt!
Du behöver inte läsa min blogg. Jag tänkte bara att där ger jag ett bra exempel på människor som du's (titta nu gjorde jag det igen) resonemang i fråga om innehållet i denna artikel.
Eftersom vi inte kommer någon vart i denna diskusion, föreslår jag att du ringer eller skriver till svenska språknämnden eller språkrådet och tar reda på hur det ligger till. Och ja, du i possessiva pronomen är din/ditt, men kan inte syfta tillbaka till människor, som skulle fått ett "s" framför sig. Alltså böjer man genitiv efter människor egentligen. Du syftar tillbaka till människor och ingår i ett uttryck. Men visst, det är som sagt en talspråklig mening och hade jag skrivit en akademisk text, eller novell, så kanske jag hade valt att skriva "gör mig lustig på andras bekonstnad. Du till exempel" eller någonting liknande, men herregud, det är ett inlägg till en debattartikel, kanske något ful svensk, men inte på något sätt felaktig.
Men men, fortsätt du och haka upp dig på ordval, istället för att bemö
"du" i possesiva pronomen är "din/ditt".
Alltså kan man inte använda uttrycket "Människor som du" ihop med den genetivändelse du vill använda.
Du hade kunnat skriva: "gör mig lustig på andras bekostnad. Människor som du." Klart att jag reagerar när du utger dig för att var bättre än jag är och du innan dess gjort flagranta fel och särskrvningar. Det var därför jag inte ville läsa din blogg. Ännu mindre intresserad när du inte ens kan erkänna det lilla felet.
Stefan, 23:26, 18 november 2009. Anmäl
Och well, du utgav dig inte för att vara bättre än jag på svenska, men det var du som började att påpeka ett fel, som egentligen inte var ett fel och du sa: ""du:s bekostnad"
Tror inte jag vill läsa mer av det du skriver, speciellt inte din blogg."
Vilket är en kommentar som nog de flesta hade tolkat som ganska dryg, så sluta kasta sten i glashus tack!
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.























