Striden om upphovsrätten

Riksdagspolitiker uppmanades ändra upphovsrätten

Publicerad 2009-11-18 17:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förändra upphovsrättslagen så att den slutar kriminalisera en hel generation. Det var upphovsrättsgurun Lawrence Lessigs budskap då han föresläste i Sveriges riksdag på onsdagen.

Det var fullsatt i gamla riksdagshuset i Stockholm när upphovsrättsexperten Lawrence Lessig föreläste på onsdagsförmiddagen. En eller annan politiker sågs bland företrädare för dataspelbranschen, Antipiratbyrån, biblioteken och många andra.

–  Stoppa kriget mot våra barn! avslutade den amerikanska juridikprofessorn Lessig sitt en timme långa anförande och syftade på den nuvarande lagstiftningen som kriminaliserar en hel generation, som tar och ger på nätet.

Lawrence Lessig vill ha kvar upphovsrätten, men lagen måste anpassas till den digitala sfären (här finns en bakgrundsartikel om hans idéer).

– Den existerande regleringen av upphovsrätten fungerar inte i den digitala tidsåldern, det visar bara det faktum att ni har 700 000 illegala fildelare här i Sverige, sa Lawrence Lessig.

Ett steg på vägen att reformera upphovsrätten är de alternativa licenser han varit med om att grunda, så kallade creative commons.Vitsen med creative commons är att man kan få spridning på sitt verk och samtidigt kontrollera hur det får användas. Hittills har intresset i Sverige varit störst bland alternativa konstutövare, men nu ökar viljan bland etablerade institutioner.

–  Creative commons är redan stort, men det kommer att bli extremt stort, säger Mathias Klang, projektledare på svenska Creative Commons. Svenska institutioner börjar begripa att de måste hoppa på tåget, annars lägger Wikipedia eller någon annat ut deras digitala material.

Efter Stim, vars medlemmar sedan i somras kan komplettera sitt upphovsrättsavtal med en cc-licens, använder allt fler museer och arkiv licensen. Senast i redan är Stockholms stad som kommer att införa cc-licens på Stadsarkivets och Stadsmuseets bilder, utan krav på betalning och fria att använda.

Även om riksdagspolitikerna var fåtaliga under Lawrence Lessigs föreläsning, finns det några som tycker att en upphovsrättsreform brådskar. En av dem är centerpartisten Johan Linander, som bett regeringen tillsätta en upphovsrättskommision för att föreslå en reformering av lagstiftningen. Får han som han vill kommer Lawrence Lessig att ingå i kommisionen.

- Anledningen till att vi fortfarande inte har en grundlig utredning om upphovsrätten på plats är helt enkelt att vi inte fått tillräckligt stöd från de andra partierna. Nu hoppas vi att det äntligen börjar gå upp för de andra att det här verkligen behövs, säger Johan Linander i ett pressmeddelande.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Bilrånare i två köp- centrum i Söderort

Parkeringshus i Globen och Liljehomen. Inget av tillgreppen lyckades. Två unga män kunde senare gripas vid Bolidenplan i Johanneshov.

Foto: Arctic and Antarctic Research Institute Press Service / AP

Borrade 4 kilometer till underjordisk sjö

Ryska forskare har efter lång tids borrning nått den underjordiska Vostoksjön, belägen under Antarktis is. I grevens tid, snart blir det kallt. Läs mer.

Foto: Scanpix

Ingen Löfven i riksdagen

I partiledardebatterna. S har lagt ner försöket att få riksdagen att öppna sina portar för nya ledaren.

Foto: Scanpix

Öppning för benådning

Av Schibbye och Persson. Premiärminister Zenawi överväger att benåda de två terrordömda svenska journalisterna. Det sade han i ett tal i parlamentet på onsdagen.

Fildelare dömd till böter

Nacka tingsrätt. En 25-åring från Värmdö dömdes att betala 6.000 i böter för att ha laddat ned 60 filmer.