Bergmancenter

Slutbudat på Ingmar Bergmans hus

Publicerad 2009-08-20 08:53

Foto: Roger Vikström / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag, torsdag, är det sista dagen för den som känner sig hugad att lämna in ett anbud på Ingmar Bergmans hem på Fårö. Men ingen med bud under så där en 40–50 miljoner göre sig besvär.

Enligt Joachim Wrang-Widén, på Christie’s Great Estates i London – som håller i den internationella marknadsföringen av försäljningen – har intresset varit mycket stort.

– Det är ett förvånande stort antal intresserade icke­svenskar, från Frankrike, Tyskland, Italien, USA och Spanien. En fastighet med den här typen av kvalitet – du kan inte samla på dig den här typen av landareal på Fårö i dag, eller bygga så strandnära, du får inte bygglov – gör att intresset blir stort. Men det är helt klart enklare att nå ut när det varit Ingmar Bergmans hem, hade det varit en anonym ägare skulle ­intresset i medierna varit mindre, säger han.

Den nystartade stiftelsen Bergmancenter, med förre statsministern Ingvar Carlsson i spetsen, kommer inte själv att lämna­ in något anbud, eftersom man inte hittat någon finansiär.

– Vi har inte de pengarna. Men jag hoppas fortfarande att det blir en ägare som vill driva Bergmanrelaterade aktiviteter på Fårö, säger han till TT Spektra.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer