Skivindustrin valde fel strategi. Bolagen skulle ha satsat offensivt på nya digitala tjänster i stället för att förklara krig mot illegala fildelare. Så har standardanalysen av skivförsäljningens dramatiska minskning låtit under flera år. Frågan är hur aktuell den är i dag.
De fyra skivbolagsjättarna Universal, Sony, Warner och EMI har tagit åt sig av kritiken och förklarat att de ser framtiden an med tillförsikt. Och framtiden har, åtminstone i den svenska debatten, ofta sammanfattats i ett ord: Spotify. Det svenska företaget lanserade sin streamingtjänst i oktober förra året och har redan nått över fyra miljoner användare.
En förklaring till storbolagens omhuldande av Spotify kom i förra veckan, då det stod klart att de fått köpa aktier i bolaget för en spottstyver. Och redan nu visar det sig att de stora skivbolagen får in mer pengar från Spotify än från den digitala musikbutiken Itunes.
Den tidigare så kristyngda musikbranschen börjar andas optimism. Fildelarna är på reträtt, skivförsäljningen ökar och streamad musik har redan genererat en del pengar till skivbolag och upphovsmän. Men en rundringning till flera av Sveriges independentbolag ger en helt annan bild, åtminstone när det gäller Spotifys medverkan till vändningen.
– De inkomster som vi har fått från Spotify är väldigt små. När man kollar på avräkningarna är det extremt lite pengar som kommer in, även med ganska stora volymer av streaming. Jag tror inte att det överstigit tusen spänn på ett halvår, säger Magnus Bjerkert på Adrian Recodings, som ger ut bland andra Emil Jensen, Andreas Tilliander och Familjen.
En förklaring till att de små bolagen får så lite pengar från Spotify i proportion till andra intäkter beror förmodligen på att de, till skillnad från storbolagen, inte har några låtkataloger att tala om. Martin Thörnkvist på Songs I wish I had written, med Moto Boy i sitt artiststall, har också tjänat ytterst lite på Spotify. Trots det har han stora förhoppningar om dess potential, inte minst som marknadsföringskanal.
– Uppenbarligen har Moto Boy fått 100 000 lyssningar. Jag hoppas att Spotify i framtiden gör det möjligt för mig att ha mer direktkontakt med fansen och erbjuda dem något där.
Mark Dennis, som är digitalchef på Sony Music, ser också en stor framtidspotential i Spotify. Han menar dessutom att deras streamingtjänst gjort både musiklyssnande och fördelning av intäkter mer demokratiskt.
– I en skivbutik finns det kanske 1 000 titlar och då får bara de största plats. Det blir de som står i rampljuset som tjänar pengar. Spotify medför en låg tröskel till musiklyssnande eftersom folk lyssnar på fler artister. Pengarna vi delar ut fördelas därför till fler artister jämfört med skivförsäljning, säger han.
Inte bara små skivbolag, utan även stora artister, missgynnas alltså. När fler artister delar på intäkterna blir följden att summorna inte är tillräckliga för någon, bortsett från de stora skivbolagen.
En artist som Magnus Uggla, vars album brukar pryda varuhusens skyltfönster och som fortfarande drar in rejält med pengar på skivförsäljning, kan inte räkna med några stora inkomster från Spotify.
Detta har Uggla själv insett och gick därför nyligen ut i en hatisk attack mot sitt eget skivbolag på sin blogg. Den första avräkningen från Spotify visar att han ”tjänat lika mycket på sex månader som en halvdan gatumusikant drar in på en dag”, skriver han och drar slutsatsen att de stora skivbolagen reat ut sina upphovsmän.
Sony Musics vd Hasse Breitholtz förklarar att deras artister får exakt lika stor andel av intäkterna från Spotify som från annan digital försäljning och att det inte döljer sig någon konspiration mot artisterna bara för att skivbolagen är delägare i företaget.
– Men jag delar hans uppfattning att Spotify och Itunes på sikt måste kunna betala större intäkter till oss, som vi i vår tur betalar vidare till artisterna. Fast först måste de få möjlighet att komma igång och etablera sig ordenligt, säger han.
Spotifys vd Daniel Ek vill inte kommentera hur länge det kan dröja innan avräkningarna från deras streamingtjänst blir en inkomst att räkna med för artisterna. Han ger i stället, via sin pressekreterare, en mer allmän kommentar om företagets utveckling.
– Vi är fortfarande ett väldigt ungt företag som arbetar med att utveckla en ny affärsmodell som redan fått intäkterna att öka rejält från månad till månad. På mindre än ett år har Spotify etablerat sig som en betydande intäktsdrivare för den svenska digitala musikmarknaden.