Svenska tv-tittare ska få skarpare bild. Nu siktar Sveriges Television och den statliga nätoperatören Teracom på start för hdtv-sändningar över marknätet 2010.
En miljon hushåll, huvudsakligen på landsbygden, får i dag sin tv-signal via Teracoms marknät. De flesta har stor platt-tv tänkt för hdtv, men de saknar tillgång till hdtv-signal.
SVT och Teracom är intresserade av ett brett genombrott för hdtv (high definition television) i marknätet. Det som behövs är en gemensam strategi för att i etapper införa den nya sändningstekniken.
SVT har ett klart förslag. Det innebär att i etapp ett sänds två nationella hdtv-kanaler via marknätet 2010. SVT vill då ha den ena nationella hdtv-kanalen och något annat tv-bolag skulle då kunna svara för den andra tv-kanalen. I senare etapper börjar fler kanaler med den nya tekniken.
– Vi hoppas att alla ska kunna gå över till att sända hdtv, säger Per Björkman, chef för Sveriges Televisions teknikstrategigrupp.
Teracom arbetar för att nå en branschöverenskommelse om saken hösten 2009.
– Planen ska tas fram i samarbete med marknadens aktörer och siktar på att hdtv införs i marknätet 2010, säger Crister Fritzson, vd för Teracom.
Hdtv är strategiskt helt nödvändigt för marknätets långsiktiga konkurrenskraft. Det menar både Teracom och Sveriges Television.
Förra året stoppade Teracom investeringarna i marknätet, i sändarnät 6. Då kom det stark kritik från många håll. Införandet av hdtv förutsätter omfattande investeringar, främst i ett nytt sändarnät. Därför är det ett besked om expansion som nu kommer från Crister Fritzson.
Att satsa på hdtv är logiskt. Telia och en rad andra nätoperatörer försöker i dag locka över Teracoms marknätskunder till ip-tv via fast bredband. Telia annonserar flitigt. Telenor, Tele2 och Telia planerar dessutom att bygga ut nya mobila bredbandsnät och statliga regleringsmyndigheten PTS räknar med att de erbjuder tv-tjänster om några år. Ingen av dessa operatörer kan i dag erbjuda hdtv i nationell skala via sina markbaserade nät.
SVT:s förslag kan naturligtvis bli kommersiellt mycket känsligt eftersom det kan leda till att Teracom, Boxer, SVT och möjligen TV 4 befäster sina positioner på den svenska marknaden. Förlorare kan då bli till exempel Kinneviks MTG.
Det finns dock en reservation från Teracom och det gäller PTS kommande beslut om prisreglering.
– En förutsättning för införande av hdtv i marknätet är att PTS prisreglering ger Teracom möjligheter att investera på affärsmässig grund, säger Fritzson.
Staten kan dela ut de nödvändiga hdtv-tillstånden.
– Det är teoretiskt möjligt att tillstånd för hdtv-sändningar kan utdelas för sändningsstart 2010, säger Kerstin Morast, chef för Radio och tv-verkets tillståndsavdelning.