Tina Turner kan på torsdagen blåsa ut 70 födelsedagsljus och samtidigt titta tillbaka på en framgångsrik och högklackad karriär. Senast i april gästade ”Simply The Best”-stjärnan Sverige.
1939 såg Anna Mae Bullock dagens ljus i Tennessee. 70 år senare är hon Tina Turner och rockdrottning med hela världen. Hennes konserter har lockat fler besökare än vad någon annan soloartist genom tiderna har. Hennes album har köpts i 200 miljoner exemplar och hon har nominerats till 20 Grammys. Och i april uppträdde hon i Sverige trots att hon för åtta år sedan tillkännagav sin pension.
- Anledningen till att jag fortfarande ser bra ut är att jag i 40 års tid har ägnat mig åt världens mest ansträngande scenträning, säger Tina Turner till the Mirror appropå hennes 70-årsdag.
Sedan följer en redogörelse över matvanor, hon äter aldrig på kvällen, och träning, "Private Dancer"-stjärnan dansar mycket.
- Självklart har jag åldrats en del i ansiktet, men inte tillräckligt mycket för att oroa mig. Jag har nog med sunt förnuft för att inse att vid 70 måste jag ge upp något.