Regeringen vill avveckla Granskningsnämnden för radio- och tv och Radio- och tv-verket. De ska ersättas med den nya Myndigheten för radio och tv.
I dag är Granskningsnämndens huvudsakliga uppdrag att övervaka att yttrandefriheten inte missbrukas, att radio- och tv-sändningarna följer bestämmelserna i radio- och tv-lagen och programbolagens sändningstillstånd.
Granskningen utgår oftast från allmänhetens anmälningar och sker alltid i efterhand, men kan också ske på Granskningsnämndens eget initiativ. Myndigheten arbetar under kulturdepartementet.
Radio- och tv-verket sorterar också under kulturdepartementet. De ska besluta i frågor om avgifter, sändningstillstånd och registrering som rör radio- och tv-sändningar i de fall det inte ligger direkt på regeringen eller någon annan myndighet.
Försvinner självständig granskning i och med sammanslagningen?
– Nej. Regeringen vill att Granskningsnämndens oberoende och självständighet ska vara kvar i den nya myndigheten. Ingen ändring är aktuell. Nämndens ställning är befäst i grundlagen, säger Magnus Larsson, direktör för Granskningsnämnden och som också är vikarierande generaldirektör för Radio- och tv-verket.
Är du positiv till nyordningen?
– Vi har lämnat in remissyttranden från bägge myndigheterna, där vi sagt att det finns fördelar med en större myndighet. Frågan om bland annat vad som är teknik och innehåll är en gräns som blir allt svårare att dra. En sammanslagen myndighet administrerar detta bättre.
Ett exempel är att beställ-tv, som SVT-play, nu ska omfattas av lagstiftningen. I botten ligger EU-bestämmelser, det så kallade AV-direktivet som ska genomföras i svensk lagstiftning. Den nya Myndigheten för radio och tv ska träda i kraft den 1 juli i år.