Oscarvinnare tvivlar på 11 september
Publicerat 2008-03-02 15:20
Skådespelerskan Marion Cotillard, som belönades med en Oscar för bästa kvinnliga huvudroll i filmen "La Vie en Rose" har hamnat i blåsväder.
Den 32-åriga filmstjärnan har i en intervju sagt att hon tvivlar på att attackerna mot World Trade Center verkligen var en terrorattack. Istället skulle de iscensatts för att slippa en dyrbar renovering, säger hon i en intervju med den franska teveprogrammet Paris Premiere.
Cotillard säger sig också tvivla på att människan verkligen har landat på månen.
- Jag har sett flera dokumentärer om landningen och de fick mig verkligen att undra, säger hon i intervjun.
Månlandningen har ifrågasatts i flera så kallade mockumenteries, fejkade dokumentärer, där skådespelare och myndighetspersoner låtsas tvivla på sanningshalten.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Film på dvd och blu-ray
Discshop.se - Sveriges största sortiment av dvd och blu-ray.
-
Välkommen till en helkväll på Kajskjul 8
Krogshow, revy, oktoberfest, fotbollskväll eller bara en öl med räkor på verandan. På Kajskjul...
-
Biljetter till de största musikalerna
Euroteam - Här kan du köpa biljetter till alla de stora musikalerna. Grease, Mamma Mia, We Will Rock You,...





















