Paul McCartney ger en miljon pund till tsunamioffer

Publicerad 2005-01-13 04:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Paul McCartney och hustrun Heather McCartney ger en miljon pund, cirka 13 miljoner kronor, till insamlingen åt offren för tsunamin i Indiska oceanen. Det sade en välgörenhetsorganisation på onsdagen.

Den före detta Beatlesmedlemmen och hans hustru ger pengarna till International Rescue Committee UK, som sade sig vara "överväldigad av denna generösa gest" från paret.

Den brittiska regeringen har höjt sitt anslag till katastrofområdet från 50 miljoner till 75 miljoner pund. Den brittiska allmänhetens bidrag hittills är hundra miljoner pund.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 45 15 tweets 30 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.