Popmusiken öppnar pärleporten
Publicerat 2009-10-03 06:00
Foto: Jesper Berg Moto Boy ger numera konserter även i kyrkor.
Djävulens musik har hittat in i kyrkorummet. Flera av Sveriges mest intressanta popartister ger numera konserter i Guds hus och i oktober nyinviger Steve Earle en dold frikyrkopärla på Stockholms livescen.
Konserthösten är här och allt är ungefär som det brukar. Affischerna på stan lockar till finstämda kvällar med en handfull amerikanska countrymusiker. I Stockholm spelar Steve Earle, Heather Nova och supergruppen Monsters of Folk inom loppet av tre veckor. Men det är något som inte är sig likt. En närmare titt på planscherna visar att Cirkus, Berns och Chinateatern har fått en oväntad konkurrent i Filadelfiakyrkan på Rörstrandsgatan.
Mannen med nycklarna till frikyrkans portar är arrangörsveteranen Harry Byrne. Han lärde känna människorna i Filadelfiakyrkan när församlingen hade egna konserter på gamla Melody och Gino, och i slutet av 90-talet ordnade han ett tiotal spelningar i kyrkan med bland andra Miriam Makeba och Afro-Cuban All Stars.
– Då fanns det egentligen inte något behov av en konsertlokal i den här storleken. Men med dagens nya generation artister, som Bon Iver, Fleet Foxes eller Wilco, krävs det ett större ställe och eftersom Cirkus kör musikaler sex dagar i veckan hörde jag av mig till församlingen igen för att se vad de tyckte, säger han.
Harry Byrne pratar sig varm om Filadelfiakyrkans kvaliteter, som med sina 2 380 platser enligt honom gör den till norra Europas största konsertlokal för sittande publik.
– Lokalen är byggd som en förlaga av ett konserthus i Paris, så den passar verkligen att ha konserter i. Akustiken är extremt bra och även om lokalen tar in över 2 000 personer känns den intim. Dessutom har den, trots att den är byggd som en konserthall, en kyrkas atmosfär.
Den som vill se popmusik framförd i ännu mer sakral miljö kan besöka Allhelgonakyrkan på Södermalm, där sångaren Christopher Sander från bandet Ingenting ordnar konsertkvällar en kväll i månaden. Anna Järvinen var den första artisten han bjöd in, och för henne var konserten en dröm som gick i uppfyllelse.
– Jag tycker väldigt mycket om kyrkorum och brukar gå in i kyrkor för att njuta av stillheten. När man sjunger kommer man publiken nära eftersom folk är så fokuserade. Man kan använda sig av akustiken och verkligen fylla ut hela rummet på ett helt annat sätt än i en klubblokal, förklarar hon.
Att Christopher Sander arrangerar sina kvällar i just Allhelgonakyrkan är ingen slump. Församlingen har flera musiker som medlemmar och han har själv spelat på mässan efter en inbjudan av sångerskan Irma Schultz Keller, tidigare musikansvarig i kyrkan. Att vara popmusiker och kristen är förstås ingen motsägelse, men när kyrkorna nu är på väg att bli livescener att räkna med träder även icketroende artister in i dess utrymmen. För Christopher Sander, som inte är uttalat troende, erbjuder kyrkan snarast ett rum där de existentiella frågorna har en självklar plats.
– Jag tror att alla dialoger man har med människor egentligen är en kommunikation med någonting annat, en längtan och ett försök att få svar på frågan om man är älskad, och det får sitt starkaste uttryck i sånger. Därför är det intressantare att sjunga i en miljö som är öppen för de föreställningarna.
Erik Holmberg, som är verksamhetsansvarig för Allhelgonakyrkan, ser å sin sida popkonserterna som ett sätt att komplettera den alltför glättiga bild som han tycker att många gudstjänster målar upp.
– Vi vill lyfta in det skitiga innanför den vackra ytan. I stället för att ensidigt spegla skönheten och himlen låter vi sorgen, sårbarheten och uppgivenheten få en tydlig plats. Glädjen och jublet ryms där ändå, säger han.
I Göteborg praktiserar Annedalskyrkan ungefär samma öppenhetsideologi. Där använder man ibland pop- och countrymusik för att tolka mässan, bland annat genom låtar av Johnny Cash och Emmylou Harris. I somras fungerade kyrkan dessutom som klubbscen på Way out west-festivalen med konserter av Andrew Bird, Loney Dear och Hajen. De evenemangen har i sin tur lett till att församlingen fått förfrågningar från flera artister som vill spela där. Och intresset börjar även sprida sig till församlingar på andra håll. Arrangören Harry Byrne diskuterar redan ett eventuellt samarbete med en kyrka på Södermalm.
Plötsligt är alltså kyrkan platsen dit den trendkänsliga poppubliken styr sina steg. Att ackorden börjar färgas med andlighet kan möjligtvis förklaras med att klimatångest och lågkonjunktur lockar fram de grundläggande livsfrågorna hos människor. En mer illvillig tolkning skulle kunna vara att sökandet efter själslighet kommer från en vilja att fjärma sig från den obehagliga verkligheten. Eller också är det som kyrkoherde Ewa Felin i Annedals församling gör gällande, att popmusikens texter om glädje, smärta och sorg, precis som kyrkans egen verksamhet, helt enkelt har med livet att göra och därmed fyller ett mänskligt behov. I vilket fall som helst är det tydligt att popmusiken i dag har mer med det etablerade samhället än med uppror att göra och att dess förnyelse snarare sker genom okonventionella konsertlokaler än alltmer gigantiska scenbyggen.
– Man kan behöva modernisera rockmusiken lika mycket som kyrkan. Det är inskränkt att tänka att rocken bara kan existera i ett trångt mörkt rum med vita lampor. Och i bästa fall tror jag att det här kan få artisterna att greppa en ny dimension i sin egen musik, säger Ola Broquist på Luger, som arrangerar Monsters of Folk-konserten i november.
Kyrkornas representanter medger att de intäkter man får in från lokalhyran också är ett skäl så gott som något till att upplåta sina lokaler åt den profana musiken.
– Vi jobbar mycket ideellt och behöver pengar för att gå runt, konstaterar Runo Wendle, lokal- och bokningsansvarig på Filadelfiakyrkan.
Visar 1-10 av 12. Per sida:
Erik>>
Om vi lägger ner kyrkorna får du inte fler rum för konserter, du får färre.
Kyrkorna finns eftersom de används. De kyrkor som inte sköts om rivs ju. Nån måste ju pröjsa.
Enkel logik, precis som att Gud finns. Men uppenbarligen har du varken förstått det ena, än det andra... :P
Anders, 16:50, 5 oktober 2009. Anmäl
Vem som helst är välkommen att uppträda i kyrkan, med vilken musikstil som helst, så länge man gör det av tro och kärlek till Gud.
En liten aspekt är dock att äldre kyrkor sällan har en akustik som passar särskilt bra för elektrifierad musik. Man byggde ju dem för att genom ekoeffekter förstärka akustisk musik vilket gör den elektrifierade musiken svårlyssnad i dessa lokaler.
Troende, 09:36, 4 oktober 2009. Anmäl
Sweet, då kanske man äntligen om ett par år får höra Entombed live i domkyrkan! Hehe, NOT.
Kalle Kula, 08:41, 4 oktober 2009. Anmäl
Lägg ner kyrkan och skapa istället lokaler till nöjesliv, lokaler för hemlösa istället för en inavlad uppfattning som inte är varken modern eller sann...
Erik, 22:22, 3 oktober 2009. Anmäl
Lägg ner religion och gör om alla lokaler till konserthus.
Joakim, 20:20, 3 oktober 2009. Anmäl
Till max. Gud gillar inte? hahaha. Hur fan vet du det? Tur att församlingar dör ut så vi blir av med dessa lustigheter för gott! Men använd gärna kyrkorna till diverse aktiviteter.
Oscar, 13:09, 3 oktober 2009. Anmäl
Ingen nyhet i sig att kyrkans lokaler upplåts till musik eller andra framträdanden. Filadelfiakyrkan har haft ett otal artister uppträdande sista åren. Så ingalunda en doldis som journalisten hävdar. Men det är fantastiskt att de två saker i människan som påverkar känslorna mest - tron och musiken - får utrymme tillsammans. Kärleken till nästan visas väl bäst just om man bjuder in till "sitt eget" hus. Och texterna i musiken speglar just vad människor tänker och känner, vilket ger en öppning för dialog och förståelse.
Jesus sa "I min faders hus finns många rum" och jag är övertygad om att ett av dessa rymmer musik i mängder. Tyvärr är Max nedan fördömande i sin text, och att tala om vad Gud tycker i en viss fråga är lite väl fariseiskt. se istället på möjligheten i möten mellan människor. Det är något som jag hoppas att Gud tycker om. Och med ordet "Han som är i mig är större än den som är i världen" finns väl ingen orsak till oro? ;-)
Mer interaktion mellan kyrka och människa - då gör
Stefan, 11:50, 3 oktober 2009. Anmäl
Innan Jesu återkomst måste det stora avfallet komma och folk tappa förståndet och tycka att det är ok att sammanblanda ljuset med mörkret.
Att profan pop och rock hjälper till att finansiera en kyrkas arbete är definitivt inte något som Gud tycker om.
Om ljuset i dig är mörker hur mörkt är då inte mörkret.
Problemet är väl bara att många föregivna kyrkolokaler inte är några kyrkolokaler längre,utan tillhör döende eller redan döda församlingar, där man inte misstycker att det blir mörkt när man tänder juset, och därför kan blanda vilka verksamheter som helst där.
Max, 11:13, 3 oktober 2009. Anmäl
Min första tanke är att j undrar om skribenten lever kvar på 1700-talet. Vad menar rubriksättaren med att kalla vanlig musik för "djävulens musik"? Men en viss poäng finns, och det är just det att klivet mellan "kyrkan och vanligt folk" har varit för oöverkomligt.
-Jag välkomnar flödet däremellan! Både tvivlare och troende har en given plats! Och kyrka är inte ett hus, utan folket som rör sig.
/troende
Ancan, 10:19, 3 oktober 2009. Anmäl
Kyrkolokaler är rum och det är bra om de används.
Visst finns ett historiskt motstånd mot popmusik inom kyrkan, men det tar artikeln inte ens upp. Jag blir så trött när man försöker samla poäng med snärtiga ingresser och använder begrepp på fel sätt i processen. Ingressen ska ha täckning i texten Erik, annars drar den ner en i övrigt intressant artikel. Och sluta försöka anspela på fördommar om stela och rigida kristna som blir stötta av varje nytt påfund.
All musik tillhör Herren, men som med alla andra gåvor är det upp till oss vad vi gör med musiken. Om profan pop och rock hjälper till att finansiera filadelfiakyrkans goda arbete är det något som jag tror att Gud tycker om.
Och det är helt sant som utbloggad säger. Det här är inget nytt. Men det är ändå intressant att läsa om det. Kanske blir någon koncert värd att gå på så småningom. Å andra sidan är det alltid kul att gå på spelning.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Singlar i Stockholm
Hitta kärleken bland massor av singlar på be2 - testa gratis!






















