Det finns inget i de hemliga och kritiserade Acta-förhandlingarna som tyder på att tullgranskning av privata datorer och mp3-spelare är aktuell, enligt den svenska regeringen.
Efter FRA-debatten och rättegången mot The Pirate Bay har oron vuxit bland svenska bloggare för att nya integritetskränkande åtgärder förbereds i de hemligstämplade handelsförhandlingarna.
En sådan farhåga går ut på att myndigheternas jakt på piratkopierad musik och film genom Acta skulle utvidgas till genomsökning av digitala maskiner vid gränspassager.
Så är alltså inte fallet, enligt regeringen. Och skulle frågan dyka upp på bordet säger Sverige nej.
- Vi är inte beredda att acceptera ett avtal som utvidgar tullens befogenheter från det de får göra i dag, säger Magnus Graner, statssekreterare i justitiedepartementet, där Acta-förhandlingarna sköts i sak.
Sverige tänker över huvud taget bara godta ett Acta-avtal som ryms inom dagens svenska lagstiftning, säger han.
Oron och misstankarna om vad som pågår i förhandlingarna har kunnat växa som resultat av hemlighetsmakeriet, säger såväl Graner som riksdagsledamöter TT talat med.
I Sverige råder utrikessekretess kring innehållet. När regeringen i februari informerade riksdagens näringsutskott om samtalen tvingades ledamöterna gå med på att hålla tyst.
- Vi fick information sedan vi fått en noggrann genomgång av sekretessen, säger Socialdemokraternas gruppledare Thomas Eneroth.
- Det är helt orimligt. Vi kan inte ha det så här. Det skapar bara bekymmer och mytbildning, som vi inte kan kommentera för att vi har sekretess, säger han.
Riksdagen krävde att regeringen verkar för att förhandlingarna ska öppnas, något regeringen också arbetat hårt för, enligt Graner.
- Vi slogs för den linjen i EU-kretsen och vann. Alla EU:s 27 länder kräver därför att förhandlingarna öppnas, vilket ökat chanserna att få igenom kravet, säger Graner.
Än så länge håller USA och Japan emot. I USA har krav på att få ta del av innehållet avfärdats med motiveringen att ett offentliggörande skulle kunna hota den nationella säkerheten.
- De som målat upp de största farorna på väggen lär bli besvikna när det här är klart, säger Graner.