Ipred-lagen

Riksdagen beslutade om Ipredlagen

Publicerat 2009-02-25 08:58

piratpartiet

Klockan 16 i dag fattade riksdagen beslut om att införa den omdebatterade Ipredlagen. Beslutet föregicks av en debatt där de borgerliga partierna hävdade den enskilde kulturarbetarens rätt medan framför allt Vänsterpartiet och Miljöpartiet menade att lagen inte alls slår vakt om den personliga integriteten.

Ipredlagen i korthet

Om Ipredlagen klubbas igenom kommer rättighetsinnehavare att kunna kräva ut personuppgifter från internetoperatörer i de fall där man misstänker att någon fildelar upphovsrättsskyddat material.

Med hjälp av uppgifterna kommer branschorganisationerna att ställa krav på den misstänkte. Ett första varningsbrev skickas ut och om varningen ignoreras kan rättighetsinnehavaren stämma fildelaren i civil domstol. Är brottet omfattande kan den misstänkte polisanmälas.

Dagens riksdagsdebatt om Ipredlagen visade på en tydlig uppdelning när det gäller åsikterna om lagen. De borgerliga partierna hävdar den enskilde kulturarbetarens rätt medan framför allt Vänsterpartiet och Miljöpartiet menar att lagen inte alls slår vakt om den personliga integriteten.

Den debatt som föregick omröstningen lade stort fokus på frågan om Ipredlagen i sitt nuvarande tillstånd innehåller ett tillräckligt skydd för den personliga integriteten. Socialdemokraterna är för Ipredlagen men menar att det behövs tydligare regler för att skydda integriteten. Eva-Lena Jansson föreslår en ny myndighet i form av en integritetsombudsman och vill också att en upphovsrättskommission ska tillsättas.

- Ombudsmannen skulle bevaka om och hur oacceptabla gränser överträds. En upphovsrättskommission skulle ha till uppgift att granska upphovsrätten brett. Det behövs eftersom tekniken hela tiden tar stora kliv framåt och eftersom anonymiseringsverktygen ökar, sa Eva-Lena Jansson under debatten.

Justitieminister Beatrice Ask (M) trodde dock inte att en upphovsrättskommission var rätt väg att gå. Hon tror att en oberoende uppföljning och utvärdering är både mer effektivt och mindre kostsamt.

- Den modell Socialdemokraterna föreslår kommer att behöva längre tid för att inleda sitt arbete. Vi har en bra modell som tar sig an de farhågor som finns, sa Ask som var noga med att poängtera att hon förstår och tar till sig mycket av den kritik och de synpunkter som finns när det gäller Ipredlagen.

Miljöpartisten Lage Rahm menade att Ipredlagen innebär en ökad rättsosäkerhet som kan få ödesdigra konsekvenser för den enskilde. Enligt honom fungerar lagen endast i ett samhälle av typen polisstat där all internettrafik övervakas. Han menar att det inte är självklart att den som står på ett internetabonnemang är den som laddar ner filer, detta gäller speciellt de lätthackade trådlösa nätverken.

- Ska i sådana fall den som står på abonnemanget behöva bevisa sin oskuld. Det är ett vämjeligt alternativ, sa Rahm.

Beatrice Ask svarade på Rahms kritik genom att förklara att Ip-adresser och personuppgifter inte kommer att lämnas ut hur som helst utan först efter domstolsbeslut. För att lämna ut uppgifterna krävs tydliga bevis för att intrång skett och det är domstolen som ska ta ställning till huruvida bevisen räcker.

Både Lage Rahm och hans partikollega Per Bolund befarade att Ipredlagen ska leda till orimliga skadestånd liknande de i USA och England och menar att det finns en fara att lagen urartar och leder till husrannsakningar och grova brott mot den personliga integriteten.
Den dystra bild de målade upp delades dock inte av de borgerliga debattörerna.

Per Bolund tog ett delvis nytt grepp då han poängterade det faktum att amerikansk film- och musikindustri är de enda som tjänar mycket pengar på upphovsrättslagen och att det är dessa aktörer som tvingar fram Ipredlagen genom starka påtryckningar på EU och Sverige.

Läs mer: "Jag kommer att sluta fildela"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 1

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 4

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 4

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 13

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 48

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 6

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet.

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 13

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar 505 i Sverige

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 16

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 49

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex milj-arder räcker inte. 21

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Jansson kan komma att ifrågasättas som vd. 12

DN Börs: Sas-aktien rasar på börsen efter rapporten.

Fängelse för hot mot migrationsministern Foto: Scanpix

Fängelse för hot mot migrationsministern

DNA hittades på frimärke. Både Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson fick dödshot via brev.

Få åtal för hot mot politiker. Inget fall gick till rättegång i fjol. 15

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 39

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.