Rosa och blå pysselböcker dras in

Publicerad 2012-08-29 15:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Tukan Förlag

Tukan förlag drar nu tillbaka de omdebatterade pysselböcker som lanserades tidigare i somras. Kritiken mot böckerna, den rosa respektive blå pysselboken, gick ut på att de var könsstereotypa.

Böckerna uppmärksammandes av Litteraturmagazinets Henrik Elstad i ett ironiskt blogginlägg som spreds via Facebook. Efter det hoppade flera debattörer och bloggare på och kritiserade utgivningen.

Under tisdagen kröp dock förlaget till korset och skrev på sin Facebook-sida: "Beslutet att trycka dem var felaktigt", rapporterar Litteraturmagazinet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

Mer från förstasidan

Foto: Reuters Moskén i Woolwich.

Muslimer angrips efter dåd i England

Många fler attacker än vanligt. Mordet på den 25-årige soldaten Lee Rigby i brittiska Woolwich har skapat antimuslimska reaktioner. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Terrorbrott. Misstänkts vän greps efter intervju. 3 2 tweets 1 rekommendationer

Erik Helmerson: Fanatism är det stora hotet. 10 0 tweets 10 rekommendationer

Höggs ner på öppen gata. Brittisk soldat mördad – två gripen. 71 8 tweets 63 rekommendationer

Illustration: Gunilla Hagström

Hysterisk manlighet utmanar könsroller

Författarna överdriver manligheten så att den blir löjlig och maktlös – vilket anses ofta som feminint. Aase Berg anar en ny litterär trend. DN Plus.

”I flickrummets mörker gror gurlesken.” Dockor och mjukisdjur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP Inte mannen.

Föll ur linbana – skadades svårt

Var på äventyrscentrum med ungdomsgrupp. En man i 30-årsåldern skadades svårt när han föll ur en linbana på ett äventyrscentrum utanför Bengtsfors.