Dramaten i kris

Dramatens ekonomiska kris drabbar teaterrepertoaren

Publicerad 2008-06-19 08:56

Magnus Hallgren

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vårens publiktapp och planeringsmissar riskerar att öka Dramatens underskottet. Nu diskuteras en minskning av antalet uppsättningar 2009.

I år fyllde Dramaten 100 år. Det firades bland annat med jubileumspjäsen "Tre kronor", tre bearbetade Strindbergsdramer.

För den tog Dramaten beslutet att gå med nio miljoner kr i förlust i år. Det är vad det kostar extra att sätta upp fem produktioner på Stora scenen i stället för normala fyra, enligt Dramatenchefen Staffan Valdemar Holm.

- Vi hade hoppats att vi skulle få pengarna från regeringen. Men det ville de inte och då togs ett beslut i styrelsen att vi tar den här underbalanserade budgeten, säger Staffan Valdemar Holm.

Det betyder att Dramaten fortsätter att ta av sitt fria egna kapital, som efter förra årets förlust nu är nere på 15 miljoner kronor. När året är slut kommer man alltså i bästa fall att ligga på omkring sex miljoner i fritt eget kapital.

I sista hand kan teatern ta av sitt bundna kapital, en reservfond på tio miljoner kronor.
Inför nästa år ber Dramaten än en gång om mer pengar. Tio miljoner kronor vill man att anslagsnivån ska höjas med, till omkring 211 miljoner. Det ska kompensera för ökade kostnader och nya satsningar.

Samtidigt planerar Staffan Valdemar Holm för färre uppsättningar 2009, eftersom han vill ha en budget i balans då.

- Vi talar om att kanske ta bort några produktioner. Generellt sett har vi ju mest potential på de stora scenerna, så det man kan mista är det smala. Jag är rädd att man hamnar i mer traditionella klassiska uppsättningar, säger han, men tillägger att han fortfarande hoppas att regeringen ska skjuta till pengarna.

2008 års planerade förlust på nio miljoner kronor kan dessutom komma att öka. Orsakerna är bland andra den en vecka uppskjutna premiären på "Drottningens juvelsmycke", den i förtid nedlagda "Svenskt landskap med kinesiska detaljer" och inställda "Hamlet"-föreställningar. Varje inställd föreställning på Stora scenen kostar 80.000-120.000 kronor i uteblivna intäkter.

Under våren har 30 (av 544) föreställningar och arrangemang ställts in, varav man kunnat ersätta 20 med annan repertoar.

- Det positiva är att de senaste premiärerna gått bra. Det gäller "Hamlet", "Dumb show", "Drottningens juvelsmycke" och "Bernardas hus". Så det känns som om utgången av säsongen gör att vi kan titta på framtiden med viss tillförsikt, säger Staffan Valdemar Holm.

I budgetunderlaget för 2009-2011 finns Dramatens mål uppspaltade, utifrån de uppdrag som riksdag och regering har gett. Teatern har själv valt att tolka kraven så här:

"Vid 90 procents beläggning uppnås målet att nå en så stor publik som möjligt. Vid 80 procents beläggning uppnås målet att behålla ett högt publikantal. När 20 procent av pub­liken är förstagångsbesökare nås målet att nå en så bred publik som möjligt."

De nivåerna klarade inte Dramaten av under 2007. Beläggningen redovisades till 77 procent och antalet förstagångsbesökare varierar mellan 10 och 15 procent.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

Regeringen vill sälja SAS

Aktuellt efter Spanair-konkursen. De svenska, norska och danska regeringarna har vidtagit ”konkreta steg” för att sälja SAS.

Foto: AP En stridsvagn i Zabadani i närheten av Damaskus.

Sms blockas av irländsk teknik

Den syriska regimen använder teknik från Irland för att blockera sms till stöd för upproret. Hjälper styret att kväsa oppositionen.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.