Dubbel dramatik av Duus

Publicerad 2007-04-18 14:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Riksteaterns sommar och höst är inte bara Lars Norén. Dramatikern Anders Duus är dubbelt aktuell med pjäsen "Carl Philips längtan" en bearbetning av Homeros "Odysséen".

- Musikal, det är flärd och glitter eller hur? undrade skådespelaren Mattias Brunn som var konferencier när Riksteatern presenterade sin sommar och höst.

- Inte backstage, svarade Gunilla Backman, som ger sig ut på turné med "Nära mig" tillsammans med tre musiker och sin favoritrepertoar, bland annat från succén Mama Mia, där hon spelade huvudrollen.

- Bakom scen är det mest råttor, dammigt, dragigt, tungt och skitigt, svarar hon men lovar att det skall inte publiken märka.

Komikern och musikern Emil Jensen ger sig ut med en soloshow, men ännu ensammare - han cyklar från stad till stad, mol allena med gitarr på ryggen. Helt ensam med gitarren på ryggen i stället för att släppa ut avgaser från en turnébuss. När det blir kallare i höst tar han tåg.

Om Riksteaterns sommar och höst har vi redan berättat att Lars Norén sätter upp Hamlet, som först spelas i Roma klosterruin på Gotland för att sedan i höst gå ut på turné. Men det händer mycket mer: Dramatikern Anders Duus är dubbelt aktuell: Hans pjäs "Carl Philips längtan" som sätter den ideala kärnfamiljen och syskonskapet i centrum regisseras av Måns Lagerlöf och är ett samarbete med Ung scen/öst i Linköping. Och till Tyst Teaters trettiårsjubileum har han bearbetat Homeros "Odysséen" som blir ett storslaget spektakel med många bredvidaktiviteter. Den regisseras av Josette Bushell-Mingo.

De uppmärksammade föreställningarna Elektras systrar och Elektras bröder får en uppföljare av samma upphovsmän: dramatikerna Åsa Lindholm, Mikael Olsson och Olof Willgren och regissören Michael Cocke. Den handlar om föräldrars situation i ett segregerat Sverige utan vardaglig kontakt med svenskar. Bakom ligger en omfattande research som utmynnar i två föreställningar.

Och Mattias brunn fortsätter på begäran i höst med sin uppmärksammade "...efter Fredrik", om djup kärlek och hiv.

finns på www.riksteatern.se

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.