I Sverige är han nästan okänd. Men med valet av Marc Ribaud som ny balettchef hoppas Operan öka intresset för Kungliga baletten internationellt.
Fransmannen Marc Ribaud är 41 år gammal och utbildad till dansare vid Academie de Danse Classique Princesse Grace de Monaco. Han har bland annat arbetat vid Basel Ballet och Deutsche Oper am Rhein i Düsseldorf och började 1988 göra egna koreografier. Redan vid 31 års ålder fick han erbjudande om att ta över ledarskapet för Ballet de l'Opera du Nice där han sedan verkade i nio år.
Under hösten och våren har han varit frilansande balettmästare vid Kungliga Operan i Stockholm.
- Marc representerar ett modernt ledarskap, han har dokumenterat sig som en god pedagog och dansarna känner hans energi och entusiasm, säger operachefen Anders Franzén.
Marc Ribaud ser fram emot att i juli ta över rollen som balettchef efter Madeleine Onne.
- Dansarna här är otroligt mångsidiga, de kan gå från det väldigt klassiska till det moderna utan problem. Det är en stor kvalitet, säger han.