"Kristina från Duvemåla" sätts upp i Helsingfors

Publicerad 2009-12-09 13:37

Foto: Leif R Jansson / Scanpix 1998: Björn och Benny tillsammans med Peter Jöback, Åsa Bergh, Helen Sjöholm och Anders Ekborg som alla haft roller i "Kristina från Duvemåla".

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Benny Andersson och Björn Ulvaeus tar "Kristina från Duvemåla" till Finland. Musikalen ska sättas upp på Svenska Teatern i Helsingfors 2012.

Abba-radarparet var på onsdagen på plats i Helsingfors för att berätta om satsningen.
Det är första gången musikalen spelas utanför Sverige. Det är ännu oklart vilka som kommer att spela huvudrollerna i musikalen.

"Kristina från Duvemåla" hade urpremiär 1995 på Malmö musikteater med bland andra Helen Sjöholm, Anders Ekborg och Peter Jöback i huvudrollerna och blev en av de största svenska musikalsuccéerna i modern tid.

Föreställningen spelades även på Göteborgsoperan och Cirkus i Stockholm. Därefter har den spelats i konsertform på turné i Sverige 1999 och i de så kallade "svenskbygderna" i Minnesota.

I september i år emigrerade uppsättningen återigen till Amerika, då den framfördes i konsertform i Carneige Hall i New York med Helen Sjöholm som enda svenska artist.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Alamy

Fler flickor blir akut alkoholförgiftade

”Historiskt trendbrott”. Allt fler tonårstjejer dricker sig medvetslösa på starksprit – de flesta misstänks ha druckit smuggelsprit från utlandet.

Vodkabilen. De ungas fylla – bara ett sms bort.

Har du druckit smuggelsprit någon gång?

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.