Sexuella trakasserier på Operan

Operans balettchef tar timeout

Uppdaterad 2010-01-21 15:50. Publicerad 2010-01-21 14:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kungliga Balettens chef Marc Ribaud har med omedelbar verkan tagit timeout från alla sina arbetsuppgifter på Operan på grund av sextrakasserier. Beslutet togs av Operans vd Anders Franzén.

Beskyllningarna om balettchefens sexuella trakasserier blev till sist för graverande för att Kungliga operan skulle kunna undvika att agera. Efter att inte ha tagit händelserna på tillräckligt stort allvar blev operachefen Anders Franzén till sist tvungen att agera.

Balettchefen tar timeout på obestämd tid.

– Operans personal är givetvis i behov av att få arbetsro, inte minst i den interna verksamheten. Det är nu först och främst viktigt att alla parter får stöd i den uppkomna situationen, säger Operans avgående vd och teaterchef Anders Franzén i ett pressmeddelande.

Han ville på torsdagen inte vidare kommentera händelserna, men lät ändå svara att det var han själv som tog initiativet till Marc Ribauds timeout.

Det var i höstas som Operans balettchef Marc Ribaud fick en skriftlig arbetsrättslig varning på grund av en anklagelse om sexuellt ofredande. Men affären om hur Marc Ribaud i slutet av våren skickat mejl till en kvinnlig anställd på Operan som uppfattades som ett olämpligt närmande avslöjades förra måndagen av DN.

Medarbetaren, som inte arbetar inom baletten, anmälde händelsen på hösten och mottog och accepterade då en ursäkt från balettchefen.

Efter DN:s artikel bad Marc Ribaud om ursäkt inför hela balettens personal och fortsatte därefter att arbeta på Operan på ett treårigt förordnande som balettchef, av vilket han hittills har avverkat ett och ett halvt år.

Marc Ribaud har haft det konstnärliga ansvaret för baletten. Det administrativa har han delat på tillsammans med Ann Lund. Nu vidtar ett internt arbete där Operan går vidare kring frågor om arbetsmiljö och framtida planering.

Under tiden som baletten står utan chef påbörjas diskussioner om vem som ska ta det yttersta ansvaret. Operan har i Eva Nissen, Michel Bejart och Brendan Collins tre balettmästare och sedan tidigare Ann Lund som biträdande balettchef, så det finns personer i huset som tills vidare kan ta över.

– Det interna arbetet får utvisa hur länge Marc Ribauts time out kommer att vara. Han och hans närmaste har upplevt situationen som mycket pressande, säger Operans informationschef Torbjörn Eriksson.

Den 1 februari är det Birgitta Svendén som tar över som vd och operachef. Beslutet fattades av regeringen på torsdagen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.