Stadsteatern firar med Hamlet

Publicerad 2009-12-02 13:46

Foto: Paul Hansen Gustaf Skarsgård ska spela Hamlet i en tolkning som rör sig i ett tidlöst existentiellt universum. Premiär på nyårsafton.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms stadsteater firar 50-årsjubileum i 18 månader. Det blir ett maffigt program med ”Hamlet”, ”Aniara” och ”Drottning Kristina” på menyn.

Teaterns 50-årsdag infaller den 21 oktober 2010 och sprakar loss med en ny dramatisering av Harry Martinsons ”Aniara” av Lars Rudolfsson med helt ny musik av Andreas Klee­rup. På scenen en stor ensemble.

– Harry Martinson skrev undergångsvisionen ”Aniara” när Sverige diskuterade att anskaffa kärnvapen. I dag är hotet miljön. Än en gång står världen inför ett vägval om att förgöra eller rädda sig själv, därför har vi valt ”Aniara”, säger Benny Fredriksson.

Med 18 månaders firande tänker han ta ut svängarna rejält. Ändå sker det inom den normala budgeten. Med på presskonferensen var också Stockholms kulturborgarråd Madeleine Sjöstedt. Hon var själv Stadsteaterns styrelseordförande då Benny Fredriksson utsågs till chef år 2002.

– Vi är mycket stolta över den här teatern i Stadshuset. Den har varit sällsynt problemfri, trots att antalet premiärer fördubblats.

Benny Fredriksson passade på att citera ur dåvarande finansborgarrådet Hjalmar Mehrs invigningstal år 1960. ”Vi väntar att Stadsteatern ska bli ett salt i kulturdebatten.”

Han citerade också ur den legendariska förra chefen Viveka Bandlers första möte med personalen då hon sa: ”Vill ni ha en teaterchef eller en lekkamrat?”, och därmed betonade att det ändå finns allvar med i bilden, också vid ett jubileum.

Presentationen av jubileet kunde lika gärna ha varit en teaterföreställning. Alla möttes under en repetition av Shakespeares ”Hamlet”.

– Vi inleder firandet med pjäsernas pjäs. Därför har Stadsteatern för första gången premiär på en nyårsafton för att få till en redig upptakt.

”Hamlet”, med Gustaf Skarsgård i titelrollen, ska spelas på rekordkort tid, två timmar och en kvart, inklusive paus.

– Vi har tagit bort bifigurer för att koncentrera oss på handling och människa i ett tidlöst existentiellt universum, säger danska regissören Katrine Wiedemann, som tidigare gjort succé med Shakespeares ”Romeo och Julia” på Elverket.

Medan allt detta pågick blev pressen varse två gamla skådespelare i salongen som avklarnat tittade på spektaklet: Yvonne Lombard och Meta Velander. De två skulle inte vara med i ”Hamlet”, i stället är de bryggan till teaterns 50 år. De var nämligen med från första dagen och är aktiva än i dag.

– 50 år har varit en lång och kort historia samtidigt. Oj, vad vi har utvecklats med Stadsteatern, säger de två scenrävarna.

Närmast är Yvonne Lombard med i musikalen ”Sommarnattens leende” där hon spelar madame Armfeldt, och Meta Velander planerar en föreställning med maken Ingvar Kjellson.

Redan nu avslöjades några höjdpunkter till hösten 2010 med uruppförandet av ”Kvinna klädd i solen” av Louise Boije af Gennäs, Strindbergs ”Fadren” i regi av Philip Zandén, Goethes ”Faust” regisserad av Erik Stubø och succén på Londons Royal Court, ”Enron”, som handlar om en av världens största finansskandaler i USA. Klart är också att Alexander Mørk-Eidem fortsätter med flera regiarbeten. Och så blir det en revy iscensatt av Pia Johansson.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.