Scenrecensioner

Stockholm Comedy festival

Publicerad 2010-09-06 11:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bokstäverna K-R-I-G blinkar i takt när Kristoffer Appelquist kliver in med världen som en uppblåsbar jordglob under armen. Hans tid som fältartist hos de svenska trupperna i Afghanistan har resulterat i föreställningen ”Krig” som vänder ut och in på det här med ”fredsbevarande insatser” och funderar över varför politikerna kallar krig för fred på George Orwellskt ”1984”-manér.

Men Appelquists lika underhållande som undervisande show handlar inte bara om att (pedagogiskt) förklara krig, utan ringar också in det här med ståuppkomik. Känns det allvarligt har vi sett teater, men om vi skrattat ståuppkomik. Och om vi tänker: ”Fan, det här blodet går ju inte bort i tvätten”, då är det konst. En högst förenklande och hårdragen indelning, men ändå.

För någonstans där i skottlinjen befinner sig hela Stockholm Comedy festival och när Sveriges största internationella komedifestival äger rum för andra året i rad är det högt i tak. Humorgenren har förändrats sedan 80-talet och handlar inte så mycket om att testa gränser som om att helt sakna dem. Eller som festivalgeneralen Özz Nûjen uttrycker det: ”Jag har inga gränser. Jag är kurd så jag har inget land”.

Just dynamiken mellan olika nationaliteter, religioner och konstarter är också det som gör festivalen intressant. Startfältet spänner från svenska ståuppveteraner och konstskoletramsig performancepop med Sir Eric Beyond till kenyanska sitcomstjärnor som Peter Sangale och Dustin Chafin från Texas – eller som han själv säger: ”from a town called Racism”.

Andra ståuppkomiker serverar gärna en storstadsvariant av buskishumor, men ämnena behöver faktiskt inte nå högre än höfterna för att äga politisk sprängkraft. Som när brittisk-pakistans­ka stjärnkomikern Shazia Mirza lakoniskt skämtar om sin oskuld och desarmerar självmords­bombarens dröm om 72 oskulder: ”Det är många håriga kvinnor.”

Vår svensk-persiska motsvarighet Zinat Pirzadeh (som under lördagskvällen korades till årets kvinnliga komiker) ber ljudteknikern ta bort brytningen. ”I våra länder får man inte ha sex före bröllopet, i ert har ni inte sex efter”, fortsätter hon och går loss på förortsfördomarna. Från imamen som läser ”Se & hor” till mamma som tänker rösta på Sverigedemokraterna för att få dem att kasta ut alla somalier.

Fredagskvällen handlar mycket om riksdagsvalet och även David Batra tar tillfället i akt att avväpna Jimmie Åkessons Astrid Lindgren-vurmande parti under humorlandskampen mot Norge. Hur den slutade? 2–1 till hemmalaget, förstås.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden.