Skivrecensioner

Andrea Bocelli med flera. Dirigent: Myung-Whun Chung: Georges Bizets ”Carmen”

Publicerad 2010-03-17 11:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 3

 När jag träffade Andrea Bocelli i hans hem i Forte di Marmi för några år sedan, berättade han om hur upphetsad han blir av att sjunga duetter, att han ibland bärs i väg av den andra rösten så till den grad att han nästan kommer av sig. Detta samt att han inte är en renodlad klassisk sångare, gör hans operainspelningar alltid smått äventyrliga. Men oftast mycket hörvärda. Nu lanserar Decca hela Bocellis katalog igen och där kan jag verkligen rekommendera popalbumet ”Cieli di Toscana” och hans insatser i Verdis ”Requiem”. Dessutom släpps två nya operainspelningar. Umberto Giordanos ”Andrera Cheniers” med en Bocelli på hemmaplan. Och det verkliga fyndet – Georges Bizets ”Carmen” – där Bocelli kanske är något av en främmande fågel, men i en inspelning under den lysande Myung-Whun Chung, med Marina Domasjenko, Eva Mei och Bryn Terfel i de övriga huvudrollerna, som i mitt tycke är den elegantaste på mycket länge.

Bästa spår: ”C’est toi! - C’est moi!”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Webb-TV

Just nu: S kräver svar om Palestina

Direktsändning utrikesdebatten i riksdagen. Carl Bildt presenterar utrikesdeklarationen och debatterar den med övriga partier i riksdagen.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.